Uus kord: politsei võib alkotestist keeldujalt vereproovi jõuga võtta

Tuuli Au
Eesti Päevaleht
30. juuni 2009

Äärmuslikku meetodit kasutatakse vaid nende puhul, kellel puudub vähimgi koostöösoov.

Roolijoodikud, kes hiilisid seni vere-või uriiniproovi eest kõrvale, enam nii teha ei saa, sest politseinikel on nüüd õigus neid seni jõuga kinni hoida, kuni vajalikud proovid saavad tehtud.

Juulist muutub joobe tuvastamise ja proovide analüüsimise kord. Esiteks võivad politseinikud kasutada analüüsidest keelduja peal sundi, teiseks on proovide analüüsiõigus edaspidi vaid Eesti kohtuekspertiisi instituudil, teatas justiitsministeerium.

„Need inimesed, kes loobuvad kohapeal tehtavatest kiirtestidest, peavad teatavasti andma joobe tuvastamiseks vere- või uriiniproovi,” selgitas ministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Hendrik Kaing. „Paraku näitab praktika, et on hulgaliselt inimesi, kes loodavad, et laua alla pugedes või kivistunult paigal seistes õnnestub neil protseduurist mööda hiilida.”

Uuendusena saavad politseinikud nüüd õiguse võtta proovid sunniviisil. „Välja näeb see nii, et korravalvurid hoiavad vastupunnijaid senikaua jõudu kasutades kinni, kuni meditsiinipersonal on saanud vajalikud protseduurid ära teha,” sõnas Kaing.

Tema kinnitusel ei tähenda sunni kasutamise seadustamine kindlasti jõuterroriajastu algust. „Sellist äärmuslikku meetodit kasutatakse vaid nende inimeste puhul, kellel puudub igasugune koostöövalmidus, kusjuures isegi neid ei saa kohe raudsesse haardesse haarata, vaid peab jätma veidi rahunemise ja ümbermõtlemise aega.”

Haiglad ja teised tervishoiuteenuste pakkujad jätkavad proovide võtmist, analüüsimine jääb kohtuekspertide pärusmaaks.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments