Jack Hadfield | National File
BioNTechi tegevjuht Ugur Sahin teatas, et uut Omikroni tüvega võitlemiseks loodud vaktsiini, tuleb manustada kolmes annuses veel peale esmaseid vaktsiine ja kordussüste.
Sahin tegi selle avalduse pressikonverentsil, kus arutati Pfizer-BioNTechi vaktsiini efektiivsust uue Omicroni koroonaviiruse tüve vastu. Kolmapäeval avaldatud teadaandes väitsid farmaatsiaettevõtted, et esialgne laboriuuring näitas, et esmase vaktsiini kordussüst annaks esialgse COVID-19 tüvega võrreldava kaitse Omikroni tüve vastu pärast kahte annust.
“Meie eelnev, esimene andmestik näitab, et kolmas annus võib siiski pakkuda küllaldast kaitset Omikroni tüve põhjustatud mis tahes raskusastmega haiguste eest,” ütles Sahin teadaandes. “Üle maailma korraldatavad laiaulatuslikud vaktsineerimis- ja kordussüstide kampaaniad võivad aidata meil kõikjal inimesi paremini kaitsta ja talvehooajale vastu pidada.”
Teadaandest selgus aga, et BioNTech töötas Omikroni tüve jaoks kohandatud vaktsiini kallal. Pressikonverentsil esinedes väitis Sahin, et on väga selge, et nende Omikroni vaktsiini puhul peaksid inimesed pigem manustama kolm annust, mitte kaks.
Üks ajakirjanik küsis Sahinilt, kas inimesed peaksid peale kahte esmase vaktsiini annuse saamist tegema kohe kordussüsti või peaksid ootama vaktsiini, mis on välja töötatud konkreetselt Omikroni tüve jaoks. Sahin vastas, et on väga selge, et nad peaksid saama mõlemat, mis tähendab, et potentsiaalselt võivad inimesed olla sunnitud tegema kokku kuus süsti.
“Meie käsutuses olevad andmed näitavad selgelt kolmanda doosi väärtuslikkust ning et peaksime olema väga selged selles, et Omikroni vaktsiin ei oleks laialdaselt saadaval isegi siis, kui seda hakatakse märtsis tarnima” ütles Sahin. “Alustaksime esimese 25, 50, võib-olla 75 miljoni annusega. Kuid parim [viis] parema kaitse tagamiseks oleks teha kordussüst.
Nädalavahetusel avaldati teaduslik uuring, milles teadlased viitavad sellele, et Omikroni tüvi võib jagada geneetilist koodi nohu põhjustava viirusega, mis võib selgitada seda, miks viiruse Omikroni tüve kirjeldatakse üldiselt leebena ning ta levib kiiresti.