Tyler Durden | Zero Hedge
USA president Donald Trump on viimastel päevadel järsult suurendanud kriitikat Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi aadressil, süüdistades teda nii demokraatia nõrgestamises kui ka USA eksitamises seoses Ukraina sõjaga. Trumpi sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social tehtud postituses nimetas ta Zelenskõid „mõõdukalt edukaks koomikuks“, kes olevat veennud USA-d andma Ukrainale sadu miljardeid dollareid sõjale, „mida polnud võimalik võita“ ja mis „poleks tohtinud üldse alata“.
Veelgi teravamalt ründas Trump Zelenskõid, nimetades teda „mandaadita diktaatoriks“, viidates sellele, et Ukraina president „keeldub valimisi korraldamast, tema toetus kodumaal on madal ning ainus, milles ta tõeliselt osav oli, oli Bideni ninapidi vedamine“. Trump lisas: „Ma armastan Ukrainat, kuid Zelenskõi on teinud kohutavat tööd – tema riik on purustatud ja MILJONID on asjatult hukkunud – ning see jätkub…“ Samuti hoiatas ta, et Ukraina liider „peaks kiiresti tegutsema“, sest vastasel juhul „pole tal varsti enam riiki, mida juhtida“.
Need on seni kõige teravamad sõnavõtud, millega Trump on Zelenskõid rünnanud, isegi oma valimiskampaania jooksul. Veel hiljuti nimetas ta Ukraina presidenti koguni „maailma parimaks müügimeheks“.
Trumpi teisipäevaõhtused väljaütlemised Mar-a-Lagos, kus ta ründas Ukraina rahualgatuse kriitikuid, sealhulgas Zelenskõid, on pannud Ukraina presidendi tugeva surve alla. Vastates ajakirjaniku küsimusele võimalike läbirääkimiste kohta Moskvaga, ütles Trump: „Te olete olnud seal kolm aastat. Te oleksite pidanud selle kolme aastaga lõpetama. Te poleks pidanud seda üldse alustama.“
Kuid võib-olla kõige isiklikumalt solvavamad sõnad ütles Trump teisipäeval, kritiseerides Zelenskõid valimiste tühistamise ning demokraatia ja rahu edendamise puudumise eest. „Ukrainas pole toimunud valimisi, kehtib sõjaseisukord… Ukraina juht – ma ütlen seda vastumeelselt –, kuid tema toetus on langenud neljale protsendile… riik on tükkideks pommitatud… see näeb välja nagu hiiglaslik lammutusplats,“ ütles Trump.
Zelenskõi vastas kolmapäeval teravalt, öeldes ühele Ukraina telekanalile, et Trump elab „desinformatsiooni mullis“. Ta viitas korduvalt Trumpi väitele, et sõda „poleks tohtinud kunagi alata“ ja rõhutas, et Trumpi meeskond vajab „rohkem tõde“.
„Kahjuks elab president Trump – keda ma väga austan kui ühe rahva juhti ja keda me sügavalt hindame, ning Ameerika rahvast, kes on meid alati toetanud – selles desinformatsiooni ruumis,“ ütles Zelenskõi.
„Kui räägitakse neljast protsendist, siis oleme seda desinformatsiooni juba varem näinud ja mõistame, et see tuleb Venemaalt,“ ütles Zelenskõi.
Tegelikult pole võimalik Zelenskõi toetust täpselt hinnata, kuna Ukrainas kehtib sõjaseisukord, peamiselt idapiirkondades, ning valimisi ega ametlikke küsitlusi pole toimunud. Zelenskõi ametiaeg lõppes juba 2024. aasta mais, kuid sõjaseaduse tõttu pole uusi valimisi välja kuulutatud.
Eelmisel nädalavahetusel kommenteeris Zelenskõi ka kriitikat Ukraina demokraatliku olukorra kohta, märkides, et valimisi pole võimalik korraldada, kuna riigis kehtib sõjaseisukord.
„Ma keskendun meie riigi ellujäämisele ja olen seda teinud kogu oma ametiaja jooksul,“ ütles ta.
„Olen valmis rääkima valimistest, kui te seda soovite,“ lisas Zelenskõi, kuid märkis samas, et ukrainlased „absoluutselt ei taha“ valimisi, sest nad kardavad, et see võib viia sõjalise abi ja laenude katkemiseni, mis omakorda annaks Venemaale eelise.
„Küsimus pole mitte minus, vaid meie riigi tulevikus. Küsimus on Ukraina ellujäämises – meie iseseisvuse, rahva ja kodude päästmises. Ja kui kellelegi see ei meeldi, võivad nad valida teise kodakondsuse,“ ütles Zelenskõi.
Zelenskõilt küsiti ka USA otsuse kohta jätta Ukraina NATO liikmelisus tahaplaanile – otsus, mis on sel nädalal tekitanud Euroopa liitlastes suurt pettumust.
„Kui me ei ole NATOs, siis nagu ma olen öelnud, peab NATO olema Ukrainas. Me vajame armeed, mis oleks võrreldav Venemaa omaga – see tähendab 1,3 või 1,5 miljonit sõdurit,“ ütles Zelenskõi.
Samal ajal on ta andnud mõista oma rahulolematusest Trumpi suhtes, tühistades ootamatult eelnevalt kokkulepitud riigivisiidi Saudi Araabiasse. Ta viitas USA otsesele suhtlusele Venemaaga, märkides, et Riyadhis peetavad kõnelused „aitasid Putinil välja tulla tema pikaajalisest isolatsioonist“.
Venemaa president Vladimir Putin on kinnitanud, et suhete taastamine Washingtoniga on käimas ning läbirääkimised jätkuvad. Mõlemad pooled on andnud mõista, et Trump ja Putin võivad kohtuda juba selle kuu lõpus.