Michael Maharrey | Schiff Gold
Palju on räägitud keskpankade digivaluutadest (CBDC). Võimud müüvad CBDC-sid lubades mugavust ja turvalisust. Tegelikult on need aga osa laiemast “sõjast sularaha vastu” ja kavatsusest anda valitsustele senisest suurem kontroll ja võim sinu ja minu üle. Digitaalvaluutad võimaldada valitsustel jälgida ja isegi kontrollida kõikide inimeste kulutusi.
Kuid mõned osariikide seadusandjad võitlevad CBDC-de vastu ja töötavad selle nimel, et rakendada seadusi, mis kaitseksid oma osariigi elanikke selle liigse föderaalse valitsuse kontrolli eest.
Eelmisel nädalal võttis Oklahoma esindajatekogu komisjon ühehäälselt vastu seaduseelnõu, mis nõuab, et osariigi kaubandusettevõtted ja valitsusasutused peavad kaupade ja teenuste eest sularahamakseid vastu võtma. Seaduseelnõu kaitseb Oklahoma elanikke selle eest, et neid ei sunnitaks keskpanga digitaalraha (CBDC) kasutusele võtma.
Esindaja Clay Staires (R) esitas 6. veebruaril seaduseelnõu 1633 (HB1633). Kavandatava seaduse kohaselt oleks jaemüügiettevõtetel keelatud nõuda tavalisel lahtiolekuaja jooksul krediitkaardiga või keskpanga digitaalvaluutaga maksmist. Jaemüügiettevõtted ei saaks ka seaduslikult keelduda sularaha kasutamist ega sularahas maksvaid kliente karistada.
“Jaemüügiettevõte, mis müüb või pakub jaemüügis kaupu või teenuseid tavapärastel lahtiolekuaegadel, peab aktsepteerima seadusliku maksevahendina sularaha, kui ostja seda maksmiseks pakub, ning nad ei tohi sularaha kasutamise eest trahvi nõuda.”
Sätteid ei kohaldata veebipõhiste või telefoni teel tehtavate ostude, parklates olevate, hulgi- või liikmelisuspõhiste jaemüügipoodide või kaupade suhtes, mida müüakse üksnes sellise liikmelisuse mudeli kaudu, mis nõuab makseid seotud mobiilirakenduse abil.
Riiklikud ja kohalikud omavalitsusüksused toimiksid sarnaste eeskirjade alusel.
22. veebruaril võttis esindajatekoja äri- ja kaubanduskomisjon HB1633 8-0 häälteenamusega vastu.
Vastu võetuna kaitseb HB1633 Oklahoma elanike õigust kasutada sularaha ja kaitseb neid selle eest, et neilt ei nõutaks keskpanga digitaalse valuuta kasutamist.
Oklahoma ei ole ainus osariik, mis kaalub CBDC-de piiravate õigusaktide vastuvõtmist. Missouri osariigi seaduslike maksevahendite seaduseelnõu sätted keelaksid ühelgi riigi avalik-õiguslikul asutusel nõuda makseid mis tahes digitaalse valuuta, sealhulgas keskpanga digitaalse valuuta (CBDC) kujul.
KESKPANGA DIGITAALVALUUTAD (CBDC)
Digitaalvaluutad on virtuaalsed pangatähed või mündid, mida hoitakse teie arvutis või nutitelefonis olevas digitaalses rahakotis. Erinevus keskpanga (valitsuse) digitaalse valuuta ja kasutajatepõhise elektroonilise raha, näiteks bitcoini vahel seisneb selles, et digitaalse valuuta väärtus on tagatud ja kontrollitud valitsuse poolt, täpselt nagu traditsioonilise valuuta puhul.
Valitsuse poolt välja antud digitaalvaluutasid esitletakse lahendusena, mis lubab pakkuda ohutut, mugavat ja turvalisemat alternatiivi füüsilisele sularahale. Samuti räägitakse, et see aitab peatada ohtlikke kurjategijaid, kellele sularaha raskesti jälgitavus sobilik on. Kuid sellel on ka tumedam külg – kontrolli võimalus.
Valitsuse digitaalse valuuta suunas liikumise põhjuseks on “sõda sularaha vastu”. Sularaha kaotamine loob valitsusele võimaluse jälgida ja isegi kontrollida tarbijate kulutusi. Samuti muudaks digitaalne majandus keskpankade jaoks veelgi lihtsamaks manipuleeriva rahapoliitika, näiteks negatiivsete intressimäärade rakendamise.
Hiina, India ja USA on käivitanud pilootprogrammid CBDC-de katsetamiseks.
Eelmisel aastal avaldas Föderaalreserv “aruteludokumendi”, milles uuriti USA keskpanga võimaliku digitaalse dollari plusse ja miinuseid. Keskpanga veebilehe kohaselt ei ole otsust digitaalraha kasutuselevõtu kohta veel tehtud, ent see pilootprogramm näitab, et idee on kaugemal, kui enamik inimesi arvata oskas.
Lõpuks on vaja kongressi õigusakti, et digitaalne dollar seadusliku maksevahendina kasutusele võtta.
USA ametnikud mängisid pandeemia kõrghetkel digitaalse dollari kehtestamise võimalusega. Demokraatide ettepanek stiimulite maksmiseks koronaviiruse pandeemia ajal nägi ette digitaalset valuutat, mida hoiustatakse digitaalsetes rahakottides.
Mõju
Kujutage ette, et sularaha ei eksisteeriks. Valitsuse silmade eest oleks võimatu varjata isegi kõige väiksemat tehingut. Isegi nii lihtne asi nagu hommikune käik Starbucksis ei oleks valitsuse ametnike eest enam saladuseks. Nagu Bloomberg märkis artiklis, mis avaldati, kui Hiina käivitas 2020. aastal digitaalse jüaani pilootprogrammi, pakub digitaalne raha “Hiina ametivõimudele kontrolli, mida füüsilise raha puhul ei oleks kunagi võimalik saavutada”.
Valitsus võib üksikisiku ostuvõime isegi “välja lülitada”. Bloomberg kirjeldas, kui palju kontrolli võiks digitaalne valuuta Hiina ametnikele anda.
Samuti on PBOC teatanud, et võib kehtestada piirangud mõnede tehingute suurusele või isegi nõuda suurte tehingute tegemiseks kohtumise kokkuleppimist. Mõned vaatlejad küsivad, kas maksed võivad olla seotud arendatava sotsiaalse krediidisüsteemiga, mille puhul eeskujuliku käitumisega kodanikud pääsevad privileegide nimekirja, samal ajal kui kuritegelike ja muude rikkumiste eest süüdi mõistetud kodanikud jäävad sellest välja. “Hiina eesmärk ei ole muuta makseid mugavamaks, vaid asendada sularaha, et ta saaks inimesi senisest täpsemalt jälgida,” väidab Aaron Brown, krüptoinvestor, kes kirjutab Bloomberg Opinionile.”
Majandusteadlane Thorsten Polleit kirjeldas Mises Wire’is avaldatud artiklis digitaalse euro tulekuga kaasnevat Suure Venna laadset valitsuse kontrolli tekkimise potentsiaali. Nagu ta ütles, “kiireneb tee järelevalveriigiks muutumise suunas märkimisväärselt”, kui tuleb käibele digitaalne valuuta.
Zimbabwe dollar aina devalveerus. Ei saadudki seda kontrolli alla. Nüüd olla Zimbabwe kasutusele võtnud väärismetall-raha (kuldraha). Nüüd on “kord majas” ,enam ei devalveeru.
Paberraha ja digiraha on nii-kui-nii vaid “õhkrahad”. Digitaalraha haldamiseks peavad veel kusagil “uugama” arvutipargid (täiendav energiakulu).
Kulda saaks ikka kusagilt osta pisut alla maailmaturu hinna. Kindla suuruse ja kujuga müntideks vermituna saaks seda kindlasti edasi müüja pisut üle maailmaturu hinna.
Seega võiks teoreetiliselt olla kuldraha käibele laskja ka mõni era-ettevõte (ei peagi olema riik).