Tyler Durden | Zero Hedge
Pühapäeval süüdistas Venemaa kaitseminister Ukrainat vale lipu rünnaku planeerimises ja see on vallandanud erinevate süüdistuste ja avalduste laine.
Venemaa kaitseminister Sergei Shoigu väitis telefonikkõnes, milles osalesid tema kolleegid Ameerika Ühendriikidest, Suurbritanniast, Prantsusmaalt ja Türgist, et Ukraina väed valmistavad ette “provokatsiooni” radioaktiivse seadmega. Kremli avalduses viidati „võimalike Ukraina provokatsioonide kohta, mis on seotud ‘räpase pommi’ (pomm, milles tavaline lõhkeaine on segatud tuumajäätmetega) kasutamisega”.
Shoigu ministeeriumi sõnul on see hoiatus edasi antud kõikidele ülalnimetatud riikide kaitseülematele.
Venemaa ametivõimud on korduvalt väitnud, et Ukraina võib valelipurünnaku käigus räpase pommi lõhata ja süüdistada selles siis Moskvat. Ukraina võimud on omakorda süüdistanud Kremlit selliste plaanide haudumises.
Lisaks väidab Kreml, et väiksematsorti tuumaprovokatsiooni valmistatakse ette Suurbritannia abiga, kuid lääneliitlaste sõnul ei esitata telefonikõnedes süüdistuste kõrval mingeid tõendeid.
Ühendkuningriigi kaitseministeerium ütles oma avalduses pärast Shoigu telefonikõnet sekretär Ben Wallace’iga, et Venemaa pool “väitis, et Ukraina kavandab meetmeid, mida hõlbustavad lääneriigid, sealhulgas Ühendkuningriik, et Ukraina konflikti süvendada.”
“Kaitseminister lükkas need väited ümber ja hoiatas, et selliseid väiteid ei tohiks kasutada konflikti eskaleerimise ettekäändena,” ütles ministeerium.
Venemaa väidab, et sellises “räpases pommiplahvatuses”, mis levitaks radioaktiivseid jäätmeid ja saastaks potentsiaalselt suuri linnapiirkondi, süüdistatakse siis Moskvat, et õigustada lääne suuremat sekkumist Ukraina konflikti.
Ukraina pool nimetab neid süüdistusi “absoluutseks ja üsna ettearvatavaks absurdiks” ning “räigeks valeks”. Ka Prantsusmaa nõustus Ukraina hinnanguga ja Prantsusmaa välisministeeriumi avalduses on kurjakuulutavalt hoiatanud, et kriis hakkab jõudma nii kaugele, et “selle kulgu pole võimalik enam kontrollida.” Siiski tunnistas Macron pühapäeval, et “rahu on võimalik” – kuid see on ukrainlaste “otsustada”.
Samal ajal on Zelenskõi enda retoorika üsna sõjakas ja õhutab Läänel sõjaliselt sekkuda, mis viitab sellele, et konflikt saab minna vaid kuumemaks.