Tyler Durden | Zero Hedge
Kuna maagaasi import Venemaalt gaasijuhtme Nord Stream 1 kaudu väheneb 80% koos suurema osaga naftatarnetest, hakkab EL kisklema mis tahes kütuseallikate pärast, mis tal õnnestub leida, et tagada tuleval talvel elektri- ja soojusenergiavarustus. Kaks alternatiivset allikat, mis esialgu välja pakuti, olid Iraan ja Venezuela.
Iraani suurenenud nafta- ja gaasieksport läände sõltub suuresti esialgsest tuumaleppest, kuid nagu Goldman Sachs hiljuti vihjas, on selline lepe lähemal ajal ebatõenäoline, kuna ettepanekute tähtaegadest ei ole kinni peetud ja Iisraeli valitsus kutsub läbirääkijaid „minema jalutama“.
Venezuela alustas uuesti tarneid Euroopasse pärast 2 aastat kestnud USA sanktsioone kokkuleppe alusel, mis võimaldab tal võlakoorma kergendamiseks naftaga kaubelda. Riigi valitsus on aga nüüd need tarned peatanud öeldes, et ta pole enam huvitatud „nafta võla vastu“ tehingutest ning soovib selle asemel vastutasuks toornafta eest Itaalia ja Hispaania tootjatelt rafineeritud kütuseid.
See võib tunduda tagurpidi vahetusena, kuid Venezuela enda rafineerimistehastel on investeeringute ja remonditööde puudusel raske edasi tegutseda. Rafineeritud kütused aitaksid riigil energeetika ja tööstuse vallas taas jalule tõusta. Mõnede Venezuela enda raske naftaga seotud tegevuste jätkamiseks läheb vaja importvedeldeid. EL ütleb, et ei kavatse praegu kaotada piiranguid „nafta võla vastu“ kokkuleppele, mis tähendab, et Euroopa on nüüd kaotanud veel ühe energiaallika.
Venezuela-vastased sanktsioonid ja investeeringute vähenemine on selle riigi naftatööstust kägistanud, kuna tänavu juulis langes kogutoodang aastatagusega võrreldes 38%. Joe Bideni esialgsed sammud kõneluste taasalustamiseks Maduroga vallandasid ülespuhutud lootused, et Venezuela nafta hakkab jälle voolama ning tasakaalustab pingelist olukorda maailmaturul ja hinnatõuse. Eriti just Euroopa hakkab varsti meeleheitlikult otsima energiaalternatiive, mille tulemuseks on sellel sügisel tõenäoliselt turgude läbikammimine, et täita miinimumnõuded ruumide küttele.
Kui see juhtub ja Venemaa-vastaste sanktsioonide tekitatud augu täiteks ei leita regulaarseid energiaallikaid, tõusevad hinnad EL-is järsult. Vähe sellest: kui Euroopa riigid ostavad energiavarusid kokku kõikjalt, kust nad seda leiavad, vähenevad saadaolevad allikad ka kõigi teiste riikide jaoks. Olge valmis selleks, et nafta- ja energiahinnad tõusevad talvekülmade tulekul taas.