Kelen McBreen | Infowars
Paavst Franciscus andis esmaspäeval intervjuu Itaalia ajalehe Corriere della Sera Luciano Fontana toimetajale, milles ütles, et ta soovib lähitulevikus Venemaa presidendi Vladimir Putiniga kohtuda.
„Kui sõda oli paarkümmend päeva kestnud, siis palusin kardinal Parolinil saata Putinile sõnum, et ma soovin Moskvasse tulla,” ütles paavst. „Me ei ole veel vastust saanud, aga soovime seda jätkuvalt, kuigi kardan, et Putin ei saa ega taha hetkel kohtuda. Aga kuidas ei saa seda julmust peatada? Kakskümmend viis aastat tagasi kogesime seda sama Rwandas.”
Paavst Franciscus mõistis hukka ka ülemaailmse relvakaubanduse, nimetades sõjatööstuse tegevust “skandaaliks”, millele on ülemaailmselt vähe tähelepanu pööratud.
Tema Pühadus kritiseeris NATO laienemist viimase 32 aasta jooksul, öeldes, et Putini viha võis soodustada “NATO haukumine Venemaa ukse taga”.
Üks Hiina ametnik postitas Twitterisse kaardi, mis näitab, kui palju on NATO alates 1990. aastast Venemaa piiridele lähenenud.
“Not an inch of #NATO’s present military jurisdiction will spread in an eastern direction.”
— Lijian Zhao 赵立坚 (@zlj517) May 3, 2022
—Memorandum of conversation between Mikhail Gorbachev and James Baker in Moscow, 9 Feb 9 1990 pic.twitter.com/2dNqJkN2gs
Paavst ei osanud kindlalt öelda, kas teised riigid peaksid Ukrainale relvi andma, öeldes Fontanale: “Ma ei tea, kuidas vastata küsimusele, kas on õige ukrainlasi varustada – ma olen liiga kaugel.”
„Selge on see, et seal testitakse relvi,“ jätkas ta. „Venelastel on saanud selgeks, et tankidest on vähe kasu ja püüavad midagi muud välja mõelda. Sellepärast ju sõdu peetaksegi, et katsetada meie toodetud relvi. Sellise kaubanduse vastu võitlevad vähesed, kuid selles vallas tuleks rohkem ära teha.”
Paavst Franciscus märkis, et “Süürias, Jeemenis, Iraagis ja Aafrikas on olnud üks sõda teise järel, lisades: “Nendes kõikides on mängus rahvusvahelised huvid.”
„Ka Ukrainas näib, et konflikti tekitasid teised,“ ütles ta. “Ainus asi mida ukrainlastele süüks panna on nende tegevus Donbassis, kuid siis me räägime umbes kümne aasta tagustest sündmustest. See argument on vana. Loomulikult on nad uhke rahvas.”
See viimane väide ei vasta täielikult tõele, sest Donbassi piirkonnas elavaid inimesi on Ukraina sõjavägi viimase kümnendi jooksul pidevalt terroriseerinud ja see ei ole veel lõppenud.
Inimeste reaktsioonid paavsti ütlustele on olnud erinevad.
Mõned on naljatamisi öelnud, et paavst tuleks tühistada, kuna ta suhtub Venemaasse mõistvalt ning mõned on tema avalduste peale tõsimeeli pahased ja soovivad, et Tema Pühadus oma avalduse tagasi võtaks.
NB: Vanglaplaneedi Ukraina konflikti teemalised kajastused lähtuvad ajakirjanduseetika koodeksi põhimõttest, et sõna peavad saama konflikti mõlemad pooled. Eesmärgiks on tuua välja ka see informatsioon, mida Eesti peavoolumeedia ei kajasta, et inimestel oleks võimalik materjale läbi töötades oma arvamus kujundada. Hetkel jätkub sama olukord, mis nn Covidi ajal, et meedia ja poliitikud ütlevad rahvale ette, kuidas õige mõelda on – see ei ole vaba ühiskonna tunnus. Vanglaplaneet on sõja vastu ja selle kiire lõppemise poolt, kuid konflikti pole võimalik deeskaleerida, kui inimestele söödetakse ette vaid ühe poole propagandat, mis on „õige“ ja teist poolt ei kuulata, sest nemad ainult „valetavad“. Selliselt käitudes pinged ainult suurenevad. Tuleb küsida, kellele on see kasulik, kui usume vaid ühe poole „tõde“ ja kas need „tõekuulutajad“ on kuidagiviisi tõestanud, et neile lähevad inimeste kannatused korda – või pigem vastupidi?