Rhoda Wilson | DailyExposé
28. märtsil avaldasid Bologna linnapea Matteo Lepore ja digitaalarengu ja andmete ühiskondliku kasutamise volikogu liige Massimo Bugani linna digitaalse innovatsiooniplaani aastateks 2022-2024.
“Alustame pilootprojektiga, mille keskmes on vooruslik linnakodanik, kes näiteks sorteerib korralikult prügi, ei raiska energiat, kasutab ühistransporti, keda pole trahvitud jne. Omavalitsus määrab inimestele punktisumma, millega kaasnevad preemiad ja majanduslik kasu kasutajatele.”
Sotsiaalse krediidi skoorid on juba kasutusel erinevates kohtades üle maailma, kuid kõige hullem on olukord kommunistlikus Hiinas. Düstoopiline mõõtmine toimib sarnaselt traditsioonilisele krediidiskoorile, kuid nagu nimigi ütleb, on inimese skooril vähe pistmist nende finantsväljavaadetega või suutlikkusega võlga õigeaegselt tasuda – sotsiaalsed skoorid on kõik seotud sellega kui kindlalt inimene režiimile allub ning heakskiidetud narratiivi aktsepteerib. Kui seda düstoopilist sunnivahendit kasutatakse autoritaarses diktatuuris, nagu Hiina, siis ei ole olemas sellist asja nagu üksikisiku õigused või sõnavabadus.
Kõik läänemaailma valitsused on sellisest tööriistast huvitatud, eriti pärast Covidi “pandeemiat”, mis tõestas, et valitsused võivad kriisi lahendamiseks saada peaaegu piiramatu võimu ning liikuda edasi Maailma Majandusfoorumi kava järgmise etapi juurde – “sa ei oma midagi ja sa oled õnnelik.”
Itaalia on esimene Lääne ja EL-i riik, kes rakendab valitsuse algatatud sotsiaalse krediidi süsteemi, millega kaasneb preemiaprogramm, et muuta inimeste suhtumist kliimamuutustesse, määrates neile alluvuse taseme järgi punktisumma.
Pilootprojekt käivitub Bolognas selle aasta sügisel. Kohaliku ajalehe Bologna Today andmetel saavad kodanikud, kes nõustuvad kliimamuutuste peatamiste kavaga ja “käituvad hästi,” näiteks sorteerivad prügi ja kasutavad ühistransporti, preemiaid krüptorahas ning allahindlusi kohalikes poodides.
Kasutajatele antakse „nutika kodaniku rahakott”, kus on ligipääs nende hüvedele. Mida paremini inimene käitub, seda kõrgem on ta skoor ja võimalus saada rohkem hüvesid.
Hetkel on sotsiaalse krediidi skoori programmiga liitumine vabatahtlik, kuid on õigustatud kartus, et tulevikus muutub programm kohustuslikuks, nii nagu see toimus düstoopilise vaktsiinipassiga.
Eelmisel aastal hoiatasid mõned Euroopa Parlamendi liikmed, et selliseid kontrollimeetmeid hakatakse tulevikus rakendama. 24. novembril 2021 Euroopa Parlamendis Strasbourgis, selgitasid neli parlamendiliiget, kuidas roheline sertifikaat rikub inimeste põhiõigusi. Rumeenia parlamendiliige Cristian Terhes ütles pressikonverentsil:
„On selge, et praegu oleme tunnistajaks Euroopa hiinastumisele. Me teame, mis toimub praegu Hiinas sotsiaalse krediidiskooriga, kus valitsus jälgib kõiki inimesi pidevalt. Nad kontrollivad ja jälgivad kõike, mida inimesed teevad. See on hea näide türanniast.“
“Kui valitsus teab sinust kõike – kuhu sa lähed, mida sa seal olles tegid, kuhu sa sisened – see on türanlik süsteem. Ja me näeme selle süsteemi rakendamist just praegu, Ursula von der Leyeni juhtimisel, aeglaselt, kuid kindlalt, Euroopa Liidus.“
„Roheline sertifikaat oli alles esimene samm. Praegu on parlamendis arutlusel veel mõned ettepanekud: näiteks Euroopa digiidentiteet ja Euroopa sotsiaalkindlustuskaart. Kõik need elemendid loovad kontrollisüsteemi, mis seab ohtu kõigi Euroopa kodanike õigused.”