Calvin Freiburger | Lifesite
Trumpi administratsioon on teatanud, et ei toeta Maailma Terviseorganisatsiooni rahvusvaheliste tervise-eeskirjade muudatusettepanekuid, sest need annaksid WHO-le märgatavalt suuremad volitused ning tooksid kaasa kahjulikud tagajärjed.
18. juulil väljastatud ühisavalduses tõdevad välisminister Marco Rubio ja tervishoiuminister Robert F. Kennedy, et 2024. aasta muudatused on koostatud ilma piisava avalikkuse kaasamiseta. Nende sõnul laiendaksid muudatused WHO volitusi tervisehädaolukordades, annaksid organisatsioonile suurema mõju pandeemiate väljakuulutamisel ning toetaksid WHO rolli tervisetoodete nn “võrdse kättesaadavuse” tagamisel. Samuti juhitakse tähelepanu sellele, et muudatused ei paku lahendusi WHO sõltuvusele poliitilisest mõjust ja tsensuurist – eriti just Hiina mõju puhul haiguspuhangute ajal.
Avalduses märgitakse, et 2024. aasta muudatusi iseloomustab ebamäärane ja liiga üldine sõnastus, mis võib viia selleni, et WHO koordineeritud rahvusvaheline reageerimine keskendub sisuliste lahenduste asemel poliitilistele loosungitele, nagu näiteks solidaarsus.
Samuti julgustavad muudatused riike kehtestama süsteeme, mis seaksid ohtu rahvatervisealase teabe levitamise ja haldamise ning võiksid pärssida teaduslikku arutelu. Veelgi enam – riikidelt nõutaks digitaalsete tervisedokumentide kasutuselevõttu. „Meie ametkonnad on olnud ja jäävad kindlaks: me seame ameeriklaste huvid alati esikohale ega aktsepteeri rahvusvahelisi poliitikaid, mis piiraksid inimeste sõnavabadust, eraelu puutumatust või isikuvabadusi.“
Maailma Terviseorganisatsiooni on juba pikalt peetud ideoloogiliselt kallutatuks, sarnaselt ÜRO-ga, kuid kriitika organisatsiooni suhtes kasvas hüppeliselt pärast COVID-19 puhangu algust 2020. aastal. WHO-le heidetakse ette, et nad olid vastu reisipiirangutele Hiinast, kuigi need oleks võinud viiruse levikut tõkestada. Samuti seda, et nad kordasid Hiina valitsuse eksitavaid väiteid, mis pisendasid kriisi tõsidust ja aitasid varjata kommunistliku režiimi läbikukkumist olukorra ohjamisel. Lisaks toetati sulgemisi ja sunnimeetmeid, mis piirasid inimeste põhiõigusi, põhjustasid täiendavat kahju ega parandanud sealjuures oluliselt rahvatervist.
WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus väitis aga veel 2024. aasta oktoobris, et tervishoiuasutused peaksid olema COVID-19 vaktsiinikriitikute suhtes “agressiivsemad” – hoolimata sellest, kui palju meditsiinisüsteem ise pandeemia ajal eksis.
President Donald Trump viis USA WHO-st välja kohe oma ametiaja esimesel päeval, kuid välisministeeriumi esindajate sõnul oleksid need muudatused saanud USA-le siduvaks ka WHO lahkumise korral, mistõttu oli vaja need ametlikult tagasi lükata.