Tyler Durden | Zero Hedge
Maailma Majandusfoorumi asutaja on asunud end kaitsma pärast paljastavat uurimist, mis süüdistab teda majandusaruannete võltsimises ja enam kui miljoni dollari väärtuses kahtlaste kulude esitamisel.
87-aastane Davose ja WEF-i globaalsete eliitkohtumiste eestvedaja Klaus Schwab ründas foorumi usaldusnõukogu, süüdistades neid konfidentsiaalsusleppe rikkumises, kuna nad lasid süüdistuste sisul avalikkuseni jõuda.
„Olen valmis ümber lükkama kõik minu vastu esitatud süüdistused,“ ütles Schwab avalduses pärast seda, kui Šveitsi ajaleht SonntagsZeitung avaldas esialgsed järeldused advokaadibüroo uurimisest.
Uurimise viis läbi Šveitsi advokaadibüroo Homburger Maailma Majandusfoorumi enda usaldusnõukogu tellimusel. Esialgsete andmete kohaselt sekkus Schwab foorumi peamisse majandusreitingute koostamisse, et soosida poliitilisi liitlasi ja vältida vastuolusid. Samuti esitas ta 900 000 Šveitsi frangi (umbes miljon eurot) ulatuses kulusid, millel uurijate sõnul puudus piisav põhjendus.
Kolm kuud tagasi ilmnes vilepuhuja ütluste põhjal, et Schwab on Maailmamajandusfoorumi sisese uurimise all, kuna teda ja tema abikaasat süüdistatakse rahaasjadega seotud ja eetiliselt küsitavas käitumises.
Anonüümses kirjas, mille praegused ja endised foorumi töötajad usaldusnõukogule saatsid, heidetakse Schwabile ja tema abikaasale ette, et nad on põiminud oma isiklikud huvid foorumi ressurssidega ilma piisava kontrollita. Ja see pole kaugeltki ainus süüdistus.
Süüdistuste seas on mitmeid eriti tõsiseid väiteid:
Schwab palus noorematel töötajatel enda eest sularahaautomaatidest tuhandeid dollareid välja võtta ning kasutas foorumi vahendeid, et tasuda hotellides saadud privaatsete toamassaažide eest.
Tema abikaasa Hilde, endine foorumi töötaja, korraldas näilise sisuga foorumi rahastatud kohtumisi, et õigustada luksusreiside kulusid organisatsiooni arvelt.
Kiri väljendab muret Klaus Schwabi suhtumise üle naissoost töötajatesse ning selle üle, kuidas tema aastatepikkune juhtimine võimaldas töökeskkonnas seksuaalsel ahistamisel ja muul diskrimineerival käitumisel jääda tähelepanuta ja karistuseta.
Teiste süüdistuste hulka kuulub ka Schwabi perekonna kasutusõigus Villa Mundi luksusvillale, kinnisvarale, mille foorum ostis enne pandeemiat Genfi peakorteri lähedale. Vilepuhuja väitel hoiab Hilde Schwab seal kontrolli enda käes. Foorum maksis kinnistu eest 30 miljonit dollarit ning veel 20 miljonit renoveerimiseks, mida samuti juhtis Hilde.
Schwab väidab, et on hüvitanud foorumile toamassaažide kulud ning lükkab ümber süüdistused, mis puudutavad luksusreise ja sularaha väljavõtmist.
Maailma Majandusfoorumi teatel otsustas usaldusnõukogu üksmeelselt alustada sõltumatut uurimist pärast vilepuhuja kirja laekumist, mis sisaldas süüdistusi endise esimehe Klaus Schwabi vastu. Väidetavalt langetati otsus koostöös sõltumatute õigusekspertidega.
Schwab astus WEF-ist ootamatult tagasi aprillis, pärast seda kui süüdistused avalikkuse ette jõudsid. Talle pole siiani nimetatud ametliku asendajat, kuid foorumi nõukogu juhib praegu ajutiselt Nestlé endine tegevjuht Peter Brabeck-Letmathe.
Uurimisraportis väidetakse, et Schwab sekkus isiklikult Maailma Majandusfoorumi globaalse konkurentsivõime aruande koostamisse, et hoida häid suhteid võtmeriikide liidritega, näiteks India peaminister Narendra Modiga. 2017. aastal olevat ta andnud korralduse edetabeli avaldamine edasi lükata, kuna India tulemus oli oluliselt langenud ja Schwab ei soovinud suhteid rikkuda. Samuti soovitas ta väidetavalt hoiduda Ühendkuningriigi edetabelitulemust parandamast, et mitte anda tunnustust Brexiti pooldajatele.
Ühes 2022. aasta juhtumis jagas Schwab väidetavalt avaldamata edetabelit ühe tundmatu riigi ametnikuga, kelle positsioon oli langenud, ning püüdis seejärel takistada kogu aruande avaldamist. Hiljem põhjendas Maailma Majandusfoorum aruande tühistamist COVID-ist tingitud probleemidega.
Schwab väidab, et teda on petetud, sest ta oli nõus andma uurijatele intervjuu 15. juulil ning talle lubati enne raporti avalikustamist selle sisuga tutvuda.
„Selles osas tunnen, et mulle on tehtud ülekohut,“ ütles ta. „Olen valmis oma huvide eest seisma kogu jõuga, vajadusel ka kohtus.“
Maailma Majandusfoorum keeldus Bloombergile kommentaari andmast, öeldes vaid, et avaldab seisukoha pärast uurimise lõppu, mida on oodata augustis.
Hiljutised paljastused lisasid pinget juba niigi teravaks kujunenud vastasseisule Schwabi ja tema endiste kolleegide vahel. Vaid mõned nädalad tagasi avaldasid WEF ja selle asutaja ühise avalduse, milles kinnitati soovi suhteid „normaliseerida“.
Ent nüüd, kui avalikkuse ette on jõudnud süüdistused andmete manipuleerimises ja priiskavas kulutamises, näib see leppimiskatse üha ebakindlam.