Peeter Proos | Vanglaplaneet
Pühapäeval teatas president Trump, et Ameerika Ühendriigid saadavad Ukrainale Patriot-tüüpi raketisüsteeme, põhjendades otsust sellega, et Venemaa president Vladimir Putin “räägib küll ilusasti, aga õhtul pommitab kõiki.”
Trump ei täpsustanud, kui palju Patriot-süsteeme Ukrainale saadetakse, kuid vihjas, et kulud hüvitab Euroopa Liit.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on korduvalt rõhutanud, et tema riik vajab rohkem kaitserelvastust, et tõrjuda üha tugevnevaid Venemaa raketi- ja droonirünnakuid.
„Me saadame neile Patriotid, mida nad hädasti vajavad, sest Putin üllatas paljusid. Ta räägib kenasti, aga pommitab õhtul kõiki. Seal on aga üks väike probleem. See mulle ei meeldi,“ ütles Trump ajakirjanikele.
„Me anname neile erinevat väga kaasaegset sõjatehnikat. Nad maksavad selle täielikult ise kinni — just nii, nagu meie jaoks sobib,“ ütles Trump.
Väljaande Axios allikate sõnul kavatseb Trump peagi välja tulla uue plaaniga, kuidas Ukrainat relvastusega toetada. Tema rahulolematus Venemaa soovimatusega sõda lõpetada on järjest kasvanud. Valimiskampaania ajal lubas Trump, et lõpetab sõja 24 tunni jooksul pärast seda, kui on taas Valgesse Majja jõudnud.
Samuti teatas Trump esmaspäeval, et kehtestab Venemaale 100-protsendilise tollitariifi, kui riik ei sõlmi Ukraina küsimuses rahulepet 50 päeva jooksul.
Trump tegi selle avalduse Valges Majas, kui kohtus NATO peasekretäri Mark Ruttega, et arutada Ukraina olukorda ja teisi Atlandi-ülese liidu ees seisvaid küsimusi.
„Me oleme nende peale väga, väga pahased ja kavatseme kehtestada väga karmid tariifid. Kui 50 päeva jooksul lepet ei tule, hakkavad kehtima umbes 100-protsendilised tariifid, mida kutsutakse teise taseme tariifideks,“ ütles president.
Trump väljendas pettumust Venemaa presidendi Vladimir Putini suhtes, sest lootis juba kuid tagasi, et viimane sõlmib rahuleppe. Ta ütles, et arvas olevat Venemaaga Ukraina sõja osas kokkuleppe saavutanud „umbes neli korda. Ja ometi me alles räägime.“
Venemaa majandussaadik Kirill Dmitrijev ütles esmaspäeval, et Moskva jätkab USA-ga suhtlemist seoses Ukraina sõjaga, kuigi seni on olnud vaid juttu, mitte tegusid.
Dmitrijev kirjutas esmaspäeval Telegramis, et tema hinnangul on Venemaa ja USA vaheline sisuline dialoog palju tõhusam kui läbikukkumisele määratud surveavaldused.
Ta väitis, et endise USA presidendi Joe Bideni administratsiooni lähenemine on läbi kukkunud ja osutunud ebatõhusaks.
Dmitrijev märkis, et Venemaa ja USA vahelised läbirääkimised jätkuvad ka vaatamata tugevale survele neid takistada, kuid ta ei selgitanud, kelle või mille poolt see surve tuleb.
Venemaa ametnik rõhutas, et vastastikune austus, kainelt mõtlemine ja majanduslik koostöö on „üleilmse julgeoleku ja kestliku maailma alus.“
Varasemalt pidas Trumpi administratsioon Moskvaga mitmeid diplomaatilisi kohtumisi ja telefonikõnesid, lootes Ukraina sõjale lõppu leida.
„Ma arvasin, et see rahulepe oleks pidanud juba ammu olemas olema, aga see lihtsalt venib ja venib,“ ütles Trump.
CNBC andmetel hõlmavad Trumpi väljapakutud teise taseme tariifid maksusid riikidele ja ettevõtetele, kes ostavad Venemaa eksportkaupu.
Need tariifid võivad eriti valusalt tabada riike, kelle energiaplaanid sõltuvad Vene fossiilkütustest, näiteks Hiinat, Indiat, Brasiiliat ja Türgit.
Trumpi esmaspäevane avaldus suurendab survet Venemaale, et too lõpetaks sõja hiljemalt septembriks.
