Sean Miller | Infowars
Seistes silmitsi sõdurite nappuse ja sõja raskete tagajärgedega, on Ukraina hakanud kasutama loomaravimeid ja peonarkootikume – sealhulgas ketamiini, MDMA-d ning vähetuntud hallutsinogeeni ibogaiini ja seda väidetavalt “lahinguvalmiduse tõstmiseks”. Ent veelgi olulisem võib olla asjaolu, et selliste ainete abil hoitakse ühiskonda n-ö tuimastatuna: kui inimesed on pidevalt narkootikumide mõju all, väheneb ka nende valmisolek protestida sõja jätkumise vastu. Selle asemel elavad nad justkui keemiliselt loodud „Valhallas“, nagu üks Ukraina sõdur seda hiljuti kirjeldas.
Huvitaval kombel rahastas Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium Joe Bideni administratsiooni ajal uuringut, mille käigus süstiti ketamiini või fentanüüli teadvuseta inimestele – näiteks pärast rasket autoõnnetust – ilma nende nõusolekuta. See tähendas, et traumeeritud ameeriklasi kaasati sunniviisiliselt meditsiinilistesse katsetesse, sõltumata nende tahtest või võimalusest otsustada. Uuringu eesmärk oli täiustada lahinguvälja meditsiinilisi sekkumisi, eriti narkootikumide kasutamist sõdurite ravis, ning uurida, kas selline praktika võib viia hilisema sõltuvuse tekkimiseni.
New York Timesi andmetel muutus Bideni valitsusajal USA ja Ukraina sõjavägede koostöö eriti tihedaks.
Ettepaneku kasutada sõjaaegset Ukrainat psühhedeelsete uimastite katsepolügoonina tegi Ukraina parlamendiliige Dmõtro Gurin. Gurin kuulub erakonda Rahva Teener – samasse parteisse, kuhu kuulub ka riigi diktaator Volodõmõr Zelenskõi. Samuti on Gurin parlamendi tervishoiukomisjoni liige. Ta soovis, et MDMA-d (peamine toimeaine ecstasy’s, mis on elektroonilise tantsumuusika kultuuri lahutamatu osa) kasutataks sõjast põhjustatud probleemide puhul esmavaliku ravimina, mitte viimase võimalusena, kui kõik muu on ebaõnnestunud.
„Ta soovib, et EL toetaks Ukrainat rahaliselt üleriigilise kliinilise uuringu väljatöötamisel, mille eesmärk on katsetada MDMA-toega ravi trauma esmase ravimeetodina – mitte viimase abinõuna, nagu tavaliselt soovitatakse,“ kirjutas Politico 2023. aastal.
Kuigi narkojoobes sõjavägi võib olla „õnnelik“ sõjavägi, võib see olla ka tõhus sõjavägi. Kui Kiievi relvajõud suudavad narkootikumide abil leevendada sõjast põhjustatud traumasid, võimaldab see neil saada maksimaalset kasu oma vähesest inimressursist. Ukraina sõjavägi on alates sõja algusest maadelnud tõsise personalipuudusega. Värbamisrühmad liiguvad mööda riiki ringi ja võtavad noori mehi jõuga kaasa.
Ukrainian military recruiters who are trying to abduct a young man on a deserted street flee when his father shows up. Why would they run away if their work was legitimate? pic.twitter.com/PZmI4i42mF
— Ian Miles Cheong (@stillgray) April 2, 2025
Hiljuti teatati, et Kiiev on hakanud noori mehi sõjaväkke meelitama McDonald’si hamburgeritega, sarnaselt sellele, kuidas Ameerika Ühendriikides pakuti kiirtoitu motivatsiooniks Covid-19 vaktsiini tegemiseks.
Ameeriklased, kes olid nõus lubama „vaktsineerimismeeskonna“ oma koju, said veelgi kopsakama tasu – 100 dollarit. Sama summat pakuti ka lastele, et neid vaktsineerima meelitada. New Yorgi tollane linnapea Bill de Blasio demonstreeris isegi otse-eetris, milliseid maitsvaid friikartuleid ja burgereid vaktsiinisüsti eest anti. See oli osa kampaaniast, mis ühendas süstimise ja kiirtoidu üsna absurdses võtmes.
Viimane raport Ukraina verisest psühhedeelsest katsumusest, mis avaldati neljapäeval ajalehes The Independent, keskendus 23-aastasele naisele nimega Katja. Väidetavalt oli ta aastate jooksul kogenud ränki lahinguid ja nendega seotud vigastusi, teenides naisena Ukraina kõige salajasemates ja eliitsemates üksustes.
Uimastite mõju all olemine näib olevat üks väheseid asju, mida ukrainlased praegu veel ootavad. Katja sõnul muutis ketamiin elu sõjast laastatud Ukrainas nauditavamaks ja võimaldas tal luua ühenduse oma sisemaailmaga.
„Katja kogemuse kohaselt on ketamiiniseansid toonud talle vaimset soojust ja andnud võimaluse kogeda erinevate religioonide elemente – sealhulgas nägemusi judaismi „elupuust“, rännakuid läbi kosmose ja kohtumisi ammuste sõpradega,“ kirjutas The Independent. „Narkootikumide mõjul koges ta enda sõnul hallutsinatsioone tuumaseenepilvedest ning sukeldus oma kõige sügavamatesse traumadesse, mis aitasid tal lõpuks olevikuga kontakti saada.“
The Independent teatas, et Katja suundus asutusse, kus talle seotakse silmad kinni, kõrva pannakse kõrvaklapid, mis mängivad rahustavaid helisid, ning talle manustatakse ketamiini. Protseduuri eesmärk on muuta tema teadvuse seisundit lootuses, et aju saaks justkui „ümber häälestatud“. Kuna seda tehakse Ukrainas, mitte näiteks Ühendkuningriigis, ei nõuta arstilt, kes ravimit manustab, mingit eriluba ega litsentsi.
„See kogemus võib olla valus. See ei ole lihtne jalutuskäik,“ ütles Iryna Feofanova, kes töötab ketamiiniteraapiat pakkuvas keskuses Forest Glade.
The Independent kirjeldas seda asutust kui paika, „kus traumeeritud sõdurid uitavad mööda koridore, istuvad vaikselt metsas ning mängivad suurtes saalides vaikselt piljardit“.
„See ei ole mingi eufooriline kogemus. Enamasti on see valus, torkiv kogemus. Aga see on väga oluline,“ ütles Iryna Feofanova. „Selle põhjal, mida ma oma patsientidelt kuulen, on see talutav. See on valus, aga see on midagi, millest saab üle.“
2024. aastal üritas liberaalne väljaanne Vox ümber lükata väiteid, et ukrainlasi täidetakse sõja ajal narkootikumidega. Samas tunnistasid nad oma loos ise, et sellist praktikat tõepoolest kasutatakse. Kogu nende kriitika põhines peamiselt sõna „pumbatakse“ kasutamisele – justkui oleks probleemiks mitte see, mis toimub, vaid kuidas sellest räägitakse. Vox lõi enda pealkirjaga narratiivi, mis pidi tegelikkust varjama, kuigi nad viitasid samas artiklis ka Time Magazine’i loole, mis kirjeldas toimuvat üsna selgelt.
„21. veebruaril hääletas Ukraina parlamendi erikomisjon, mis tegeleb veteranide ja sõjaväelaste meditsiinilise abiga, töörühma loomise poolt, et hinnata MDMA-toega ravi tõhusust PTSD ravis,“ kirjutas Time 2024. aastal.
Ukraina sõjaväelaste käsutuses ei ole aga ainult MDMA ja ketamiin. Kasutusel on ka psühhedeelne aine ibogaiin, mille levik Ukrainas on suuresti seotud ühe tuntud alternatiivkultuuri esindajaga – endise hipi ja yippie-liikumise asutajaga, kes on aidanud selle aine kasutamist seal edendada.
„Ukraina sõjavägi katsetab ibogaiiniga,psühhedeelse ainega, mis on USA-s keelatud, kuid mida mujal maailmas sageli kasutatakse opioidisõltuvuse raviks, et leevendada traumaatilisi ajukahjustusi ja tõsta lahinguvalmidust,“ kirjutas The Intercept 2024. aastal. „Selleks teevad nad koostööd yippie-liikumise rajaja ja pikaajalise ibogaiini propageerija Irvin Dana Bealiga, kes reisis hiljuti Ukrainasse, et aidata projekti käivitada. Ukraina sõjaväepsühholoog Oleksii Skyrtach andis Bealile immigratsiooniametnike jaoks loa, et tal oleks võimalik ravim tollist läbi tuua.“
„…paistab, et olen ainus hull, kes on valmis ibogaiiniga sõjatsoonis ringi käima,“ ütles Beal.
Reivipeod näivad olevat Ukrainas üsna populaarsed – isegi Zelenskõi on tuntud selle poolest, et tantsib nahkriietes koos oma meessõpradega.
Kuigi Ukrainas sõdurite uimastamist peonarkootikumidega, et hoida neid rindel ja takistada protestimist, on meedias käsitletud juba üle aasta, jätab neljapäeval ilmunud artikkel mulje, et tegu on mainekujunduse katsega. Artikli keskmesse on toodud noor naine, emotsionaalsed fotod ja liigutav elulugu. Justkui eesmärgiga juhtida avalikkuse tähelepanu kõrvale laiemast probleemist. Nimelt sellest, et Lääne toetatud Ukraina kasutab uimastatud sõdureid viimse piirini ära, pakkudes neile rahu ja taastumise asemel teadvust muutvaid aineid, et nad rindel edasi püsiksid.