Tyler Durden | Zero Hedge
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kommenteeris reedesel pressikonverentsil Washingtonist saadetud uut versiooni Ukraina maavarasid käsitlevast lepingust, rõhutades, et ta ei kavatse tunnistada varasemat USA sõjalist abi laenuna.
„Ukraina sai USA-lt uue lepingu projekti seoses maavaradega, mis on täiesti erinev dokument võrreldes varasema raamleppega,“ ütles Zelenskõi. „Ukraina ei tunnusta USA sõjalist abi võlana.“
„Me oleme toetuse eest tänulikud, aga see ei ole laen ja me ei kavatse sellega nõustuda,“ jätkas Zelenskõi.
Ukraina president lisas, et neil ei ole kavatsust pidada läbirääkimisi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ega kellegagi, kes esindaks Venemaad. Selle asemel märkis ta: „Ma arvan, et kui leidub inimesi… ma usun, et Venemaal on ettevõtteid ja mitmeid piirkondi, sealhulgas olulise tähtsusega majanduspiirkondi. Kui neil on oma nägemus, kuidas sõda lõpetada, siis ma usun, et me oleksime valmis nendega suhtlema.“
Üks Ukraina parlamendiliige kirjutas Telegramis, et uus versioon maavarade lepingust on „õudusunenägu“, mis ei sisalda mingeid julgeolekugarantiisid Washingtoni poolt.
Parlamendiliige Jaroslav Železnjak Ukraina erakonnast Holos ütles, et sai kätte uue versiooni USA poolt saadetud maavarade lepingust, mille kuupäev on 23. märts. Tema sõnul annaks see leping Ühendriikidele ligipääsu kõigile olemasolevatele ja tulevastele Ukraina maavaradele, sealhulgas kogu riigi nafta- ja gaasivarudele.
Železnjaki sõnul ei sisalda see uus leping „isegi mitte vihjet“ julgeolekugarantiidele. Samas rõhutas ta, et tegu ei ole lõpliku versiooniga: „Ma loodan, et Ukraina pool nõuab ja saavutab selles olulisi muudatusi.“
„See ei ole enam mingi kavatsuste raammemorandum, nagu see, millest räägiti enne skandaalset kohtumist Valges Majas,“ lisas Železnjak. „Tegu on täiemahulise ja väga selge lepinguga. Ja see ei ole meie kasuks.“
„Seda saab ja peab muutma. Muidu ma ei näe, kuidas parlament saaks selle ratifitseerida.“
Need väljaütlemised tulevad ajal, mil Kiiev ja Washington jätkavad keerutamist lepingu ümber, mis annaks USA-le ligipääsu Ukraina maavaradele. Leping oli algselt osa Zelenskõi eelmise aasta oktoobris esitletud viiepunktilisest „Võidukavast“, mille eesmärk oli tagada USA toetus.
Donald Trump on samal ajal väitnud, et juba ainuüksi Ameerika töövõtjate kohalolek Ukrainas toimiks julgeolekugarantiina – mõtte, mille Zelenskõi on tagasi lükanud.
USA välisministeerium kinnitas 12. märtsi pressiteates, et Washington on alates 2022. aastal alanud sõjast andnud Ukrainale 66,5 miljardit dollarit sõjalist abi. Kokku on alates 2014. aastast antud 69,2 miljardit dollarit sõjalist tuge.
„Alates 2021. aasta augustist oleme kasutanud presidendi erakorralise abi volitust 55 korral, et anda Ukrainale kokku ligikaudu 31,7 miljardi dollari väärtuses relvastust USA kaitseministeeriumi laovarudest,“ seisab välisministeeriumi memorandumis.