Ken Macon | Reclaim The Net
Venemaa valmistub 2025. aastaks käivitama ulatuslikku näotuvastusel põhinevat maksesüsteemi, mille eesmärk on luua üks maailma suurimaid biomeetrilisi maksevõrke. See algatus tugineb olemasolevale Face Pay platvormile, mida on järk-järgult juurutatud alates 2021. aastast, ning on Sberbanki ja Riikliku Maksekaardisüsteemi (NSPK) ühine projekt. Süsteemi kasutuselevõtu toetamiseks plaanitakse kogu riigis paigaldada ligikaudu kaks miljonit biomeetrilist makseterminali.
Projekt algas esialgse kasutuselevõtuga Moskva metroos 2024. aastal. Face Pay, mis on juba kasutusel Moskva metroos ning mitmes teises linnas, sealhulgas Kaasanis ja Nižni Novgorodis, võimaldab reisijatel makseid sooritada näotuvastuse abil. 2025. aasta teises pooles laieneb süsteem kogu riiki, võimaldades kasutajatel registreerida oma biomeetrilised andmed pangarakenduste kaudu ja sooritada makseid ükskõik millises terminalis, sõltumata nende pangast.
Sberi vanemasepresident Dmitri Malõh kinnitas seda ajakava, öeldes: „Projekti tegevuskava on juba paika pandud ning võrgu käivitamine on kavandatud 2025. aasta teise poolde. Töötame välja biomeetrilise maksete standardi, mille alusel saavad ka teised turuosalised oma biomeetrilisi teenuseid käivitada.“
See algatus integreeritakse ka Venemaa ühtsesse biomeetrilisse süsteemi (UBS), riiklikult hallatavasse andmebaasi, mis koondab biomeetrilisi andmeid isikutuvastuse ja autentimise eesmärgil. Alates 2022. aastast on riigile kuuluvad pangad kohustatud edastama klientide biomeetrilisi andmeid sellesse süsteemi. Siiski on kasutajate huvi olnud leige – UBS-i andmebaas ei ole seni ületanud kolme miljoni kasutaja piiri, mis viitab avalikkuse vastuseisule ja võimalikele privaatsusprobleemidele.
Valitsus näeb seda süsteemi enamana kui pelgalt makseplatvormi. Plaanitud funktsioonide hulka kuuluvad kasutaja vanuse kontroll piirangutega ostude puhul ning kontaktivabad sissekirjutused hotellidesse.
Samuti on kavas toetada alternatiivseid maksemeetodeid, sealhulgas krüptovaluutadega tehinguid, muutes platvormi kohandatavaks uute finantstehnoloogiate arengule.
Paljud on väljendanud muret süsteemi võimaliku topeltkasutuse pärast, kuna näotuvastustehnoloogiat on juba varem kasutatud õiguskaitseorganite poolt poliitiliste teisitimõtlejate jälgimiseks. Kuigi süsteemi esitletakse kui mugavusteenust, toob selle integreerimine jälgimisvõrkudesse esile tõsised privaatsusriskid.
Kui süsteem täielikult kasutusele võetakse, muutub näotuvastusel põhinev maksmine lahutamatuks osaks Venemaa finantssüsteemist, võimaldades tehinguid sõltumata pangast. See samm süvendab riigi suunda ulatusliku biomeetrilise jälgimise poole, tõstatades tõsiseid küsimusi privaatsuse, andmekaitse ja kodanike õiguste üle.