Jamie White | Infowars
Teadlased ja tervishoiueksperdid hoiatavad üha enam, et USA valitsuse suutmatus linnugripipuhanguid kariloomade seas tõhusalt kontrollida võib viia tulevikus veelgi rängemate pandeemiateni kui COVID-19.
Eelmisel nädalal avaldas KFF Health News hüsteerilise raporti, kus viidati mitmetele rahvatervise ekspertidele ja valitsusametnikele. Raportis rõhutati, et ameeriklasi võib oodata uus, veelgi surmavam pandeemia, kui tervishoiusüsteemid ei suuda adekvaatselt tegeleda veise- ja kodulinnufarmides levivate linnugripipuhangutega.
„Et saada ülevaade, kuidas linnugripp kontrolli alt väljus, intervjueeris KFF Health News ligikaudu 70 valitsusametnikku, põllumajandustootjat, farmitöötajat ja teadlast, kes on eksperdid viroloogia, pandeemiate, veterinaarmeditsiini ning teiste seotud valdkondade alal,“ märgiti raportis.
Raportis toodi esile mitmeid olulisi probleeme, sealhulgas põllumajandusettevõtete huvide ületähtsustamine, rahvatervise eelarvete kärpimine, põllumajandustöötajate ohutuse eiramine ja aeglane föderaalne reageerimine.
„Me oleme juba praegu raskes olukorras ja see muutub ainult hullemaks,“ ütles Angela Rasmussen, viroloog Kanada Saskatchewani Ülikoolist. „Ma ei oska öelda, kas linnugripp areneb pandeemiaks, aga kui see juhtub, siis oleme tõsises hädas.“
Raportis märgiti ka, et lisaks maksumaksjatele kaasnevatele kuludele, mis tulenevad nakatunud kariloomade hüvitamisest ja linnugripivastastest meetmetest, on olemas tõsine risk pandeemia tekkeks. Nimelt võib H5N1-viirus muteeruda nii, et see suudab levida inimeselt inimesele, mis muudaks olukorra märkimisväärselt ohtlikumaks.
„USAs on linnugripiga nakatunud üle 60 inimese, peamiselt kokkupuutel lehmade või kodulindudega, kuid juhtumite arv võib kiiresti tõusta, kui viirus areneb nii, et see hakkab tõhusalt levima inimeselt inimesele,“ teatas väljaanne. „Hiljutine juhtum, kus Louisianas haigestus inimene linnugrippi ja sattus kriitilisse seisundisse, näitab, et viirus võib olla tõeliselt ohtlik.“
„Vaid mõned mutatsioonid võivad muuta linnugripi inimeselt inimesele levivaks,“ selgitati raportis. „Viirused muteeruvad nii inimeste kui ka loomade kehas, mistõttu on iga nakkus nagu õnnemäng – justkui mänguautomaadi hoova tõmbamine.“
Raportis kritiseeritakse teravalt valitsuse „loidu“ reageerimist linnugripipuhangutele ning liiga leplikku suhtumist karjakasvatajatesse, kes ei soovi vajalikku koostööd teha.
„Teid ümbritsevad väga patogeensed viirused nii looduses kui ka põllumajandusloomade seas,“ hoiatas Marion Koopmans, Hollandi Erasmuse Meditsiinikeskuse viroloogiaosakonna juht. „Kui kolme kuu pärast oleme pandeemia alguses, ei tule see kellelegi üllatusena.“
Tom Bollyky, Council on Foreign Relations’i ülemaailmse terviseprogrammi direktor, lisas: „On masendav näha, et nii paljud vead, mis ilmnesid COVID-19 kriisi ajal, korduvad taas.“
Raportis kritiseeriti ka endise presidendi Donald Trumpi immigrantide väljasaatmispoliitikat, väites, et see võib suurendada linnugripipuhangute muutumise riski täiemahuliseks pandeemiaks. Väidetavalt on suur osa piimatööstuse töötajatest ebaseaduslikud sisserändajad ja nende väljasaatmine võib raskendada farmides vajalikku bioohutuse ja haiguste kontrolli rakendamist.
Kui valitud president Donald Trump jaanuaris ametisse astub, võivad põllumajandustöötajad jääda veelgi vähem kaitstuks. Trumpi lubatud massilistel väljasaatmistel on tagajärjed, olenemata sellest, kas need tegelikult aset leiavad või mitte, märkis Tania Pacheco-Werner, California Central Valley Health Policy Institute’i direktor.
Paljud piima- ja linnulihatööstuse töötajad viibivad USAs kas ilma loata või ajutiste viisade alusel, mis on seotud nende tööandjatega. Selline ebakindel olukord takistas juba 2020. aastal paljusid töötajaid otsimast meditsiinilist abi COVID-19 sümptomite korral või kaebamast ebaturvaliste töötingimuste üle. Pacheco-Werner hoiatas: „Massiline väljasaatmine kujutab rahvatervise jaoks tohutut väljakutset.“
Raportis rõhutatakse, et parim viis ennetada linnugripipuhangute muutumist täiemahuliseks pandeemiaks on viiruse leviku tõkestamine põllumajandusettevõtetes. Selleks soovitatakse suurendada testimise mahtu, eraldada rohkem maksumaksjate vahendeid põllumajandustootjate abistamiseks ning pakkuda riskigrupi töötajatele linnugripivaktsiini.
Kuigi raporti mõned osad tõstatavad põhjendatud muresid, näib „linnugripi pandeemia“ narratiiv olevat suuresti meedia katse õhutada paanikat ning seada presidendiks valitud Donald Trump silmitsi uue rahvatervise kriisiga, kui ta paari nädala pärast ametisse astub.
„Presidendiks valitud Donald Trumpil võib ees seista võitlus linnugripi ehk H5N1 viiruse puhangutega, mis levivad USA kariloomade ja metsloomade seas,“ kirjutas Washington Examiner esmaspäeval. Ekspertide hinnangul võib viirus muutuda otseseks ohuks inimestele, kui selle levikut ei suudeta kiiresti ja tõhusalt kontrollida.
No, ega ikka ei ole linnugripi ja immigrantide väljasaatmise vahel mingit seost.
Kui see jutt juba selliseks muutub siis on sellel kõigel uue valitsuse vastane poliitiline suunitlus.