Sean Miller | Infowars
Alates 2025. aastast peavad kõik Euroopa Liitu sisenevad reisijad, sealhulgas viisavabadusega riikidest pärit inimesed, näiteks USA kodanikud, läbima biomeetrilise tuvastuse. See hõlmab sõrmejälgede võtmist ja näokujutise salvestamist Euroopa reisiinfo ja -lubade süsteemi (ETIAS) kaudu. Uus kord on osa Euroopa Liidu sisenemis-väljumissüsteemist (EES).
Varem piisas USA kodanikel Euroopa Liidu riikidesse reisimiseks vaid kehtivast passist.
„ETIAS-e reisiluba on vajalik kõigile viisavabaduse alusel reisivatele inimestele, kes soovivad külastada mõnda 30 Euroopa riigist. See luba on seotud reisija passiga ja kehtib kuni kolm aastat või kuni passi aegumiseni – olenevalt sellest, kumb tähtaeg varem kätte jõuab. Uue passi saamisel tuleb hankida ka uus ETIAS-e luba,“ teatas Euroopa Liit 11. novembril.
„Kehtiva ETIAS-e reisiloaga saab Euroopa riikidesse siseneda korduvalt lühiajaliseks viibimiseks, tavaliselt kuni 90 päevaks iga 180-päevase perioodi jooksul. Kuid ETIAS-e olemasolu ei taga automaatset sisenemisõigust – piirivalvurid võivad kontrollida passi ja muid dokumente ning veenduda, et täidate riiki sisenemise tingimusi.“
ETIAS-e registreerimisprotsessi käigus kogutakse reisijatelt sõrmejäljed ja näokujutis EES-i süsteemi jaoks.
„Sisenemis-väljumissüsteem (EES) on automatiseeritud IT-süsteem, mis registreerib kolmandate riikide reisijate, sealhulgas viisavabadusega reisijate andmed iga kord, kui nad ületavad Euroopa Liidu välispiiri. Süsteem salvestab reisija nime, reisidokumendi tüübi, biomeetrilised andmed (sõrmejäljed ja näokujutised) ning sisenemise ja väljumise kuupäeva ja koha,“ selgitas Euroopa Liit 9. oktoobril.
Alla 12-aastaste laste sõrmejälgi ei skaneerita.
ETIAS-e taotlemise eest tuleb tasuda 7 eurot. Kuni 18-aastased ja üle 70-aastased reisijad on tasust vabastatud. Reisiluba kehtib kolm aastat järjest.
Euroopa Liidu hinnangul vajavad ETIAS-e luba umbes 1,4 miljardit inimest USA-st ja paljudest teistest riikidest, et pääseda 30 Euroopa riiki.
Kuigi algselt plaaniti süsteemi kõigis EL-i liikmesriikides korraga käivitada, toimub see nüüd järk-järgult kuue kuu jooksul alates 2025. aastast. Muudatused tulenevad vajadusest kohandada süsteemi kasutuselevõtu reegleid.
Biomeetrilised andmed asendavad traditsioonilised passitemplid, võimaldades reisiandmete digitaalset jälgimist. „EES asendab passitemplid sõrmejälgede ja näotuvastuse süsteemiga,“ selgitas Euroopa Komisjoni volinik Ylva Johansson 2024. aasta augustis.
Huvitaval kombel jätkavad Küpros ja Iirimaa siiski passitemplite kasutamist. Samas pole selge, kas nendes riikides hakatakse ka biomeetrilisi skaneeringuid rakendama.
USA ja Jaapan skaneerivad juba reisijate sõrmejälgi, Suurbritannias katsetatakse silmaiirise skaneerimist. Väidetavalt on Euroopa Liidu eesmärk sarnaste süsteemidega tõhustada piirikontrolli ja suurendada turvalisust.
Hiljuti kirjutasime mobiilsetest biomeetrilise skaneerimise seadmetest, mis salvestavad kõik sõrmejäljed ja teostavad silma võrkkesta skaneerimist. Need seadmed on hakanud laiemalt kasutust leidma teistes isikutuvastussüsteemides.
Samuti tõime välja novembris avaldatud Maailma Majandusfoorum dokumendi, mis keskendub globaalse valitsemise vajadusele seoses tuleviku interneti, nn metaversumi, arenguga ning toob esile digitaalse identiteedi verifitseerimise meetodite ja biomeetriliste sensorite olulisuse selles kontekstis.