Sean Miller | Infowars
Maailma Majandusfoorum (WEF) avaldas novembris dokumendi, mis keskendub globaalse valitsemise vajadusele seoses tuleviku interneti, nn metaversumi, arenguga. Dokument toob esile ka digitaalse identiteedi verifitseerimise meetodite ja biomeetriliste sensorite olulisuse selles kontekstis.
Tuleb rõhutada, et termin „metaversum“ viitab üldisemalt tuleviku interneti „segareaalsusele“ ega ole otseselt seotud Meta-nimelise projektiga, mida juhib Facebooki emafirma.
WEFi dokument, pealkirjaga „Shared Commitments in a Blended Reality: Advancing Governance in the Future Internet” („Jagatud kohustused segareaalsuses: tuleviku interneti valitsemise edendamine”), analüüsib teoreetilisi juhtimismudeleid ja põhimõtteid, mis on vajalikud tuleviku IT-süsteemide haldamiseks laiemas digitaalses elukeskkonnas.
Dokument rõhutab, et interneti jätkuv areng nõuab kiireloomuliselt globaalseid valitsemisraamistikke.
„Praegune internetivalitsemine on killustatud ja detsentraliseeritud, mistõttu on hädavajalik välja töötada koostööl põhinevad globaalsed valitsemismudelid,“ seisab dokumendi 8. leheküljel.
Dokument selgitab, et tuleviku digitaalsed ökosüsteemid eeldavad valitsemismudelite kohandamist, et tulla toime uute süsteemide haldamise väljakutsetega.
„Oluliste arenevate tehnoloogiate – nagu laiendatud reaalsus (XR), tehisintellekt (AI), 6G, asjade internet (IoT), plokiahel, robotid ja digitaalsed kaksikud – ühendamine ja levik viib interneti uue ‘segareaalsuseni’, mida sageli nimetatakse metaversumiks või tuleviku internetiks,“ märgitakse dokumendi 4. leheküljel. „Selline segareaalsus nõuab ühtset valitsemislähenemist, mis arvestab nii digitaalseid võrgustikke, riist- ja tarkvara, andmeid kui ka füüsilise reaalsuse norme ja ootusi.“
Dokument hoiatab, et uued tehnoloogiad võivad suurendada kahjulikke mõjusid internetikasutajatele.
„Digitaalruumid on juba pikka aega olnud küberkiusamise, ahistamise, väärkohtlemise, ekspluateerimise ja privaatsuse rikkumiste keskkonnaks. Füüsilis-digitaalsetes segamaailmades võivad need probleemid veelgi süveneda,“ märgitakse dokumendi 14. leheküljel. „Sellistes keskkondades ei saa inimesed oma ajalugu lihtsalt kustutada, mis rõhutab juhendavate põhimõtete vajadust.“
Dokument käsitleb ka digitaalse identiteedi haldamist, et tagada vastutus internetikasutuse sidumisel reaalse identiteediga.
„Identiteedihaldus hõlmab meetmeid, mis võimaldavad üksikisikute identiteeti hallata IT-süsteemidega suhtlemisel. Vajadusel võib see hõlmata nii isiklikku kui digitaalset identiteeti, samuti üksuste või digitaalsete varade ja nende omandiõiguse haldamist,“ selgitatakse dokumendi 17. leheküljel.
Samuti on esile tõstetud Biomeetriliste andmete roll interneti transformatsioonis.
„Nutitelefonid, biomeetrilised ja IoT-sensorid ning XR-peakomplektid mängivad selles transformatsioonis keskset rolli, muutes viisi, kuidas inimesed suhtlevad interneti ja üksteisega,“ seisab dokumendi 7. leheküljel. „Need tehnoloogiad hägustavad piiri veebis ja päriselus toimuvate tegevuste vahel, pakkudes uusi väljakutseid ja võimalusi, mis vajavad terviklikku ja informeeritud lähenemist.“
Dokumendi autorid näevad metaversumi arengut kui võimalust ümber kujundada tänased interneti valitsemise normid ja edendada koostööd.
„Metaversum pakub olulist võimalust tänase interneti ja selle valitsemise normide ümbermõtestamiseks,“ öeldakse dokumendi 3. leheküljel. „Tehnoloogia areng võimaldab luua turvalise, kaasava, ligipääsetava, vastupidava ja õiglase digitaalse keskkonna.“
Selle saavutamiseks peavad valdkonna sidusrühmad – tööstus, valitsused, akadeemia ja kodanikuühiskond – tegutsema ühtselt ja inimkeskse lähenemise alusel.
„Sidusrühmad saavad nende põhimõtete rakendamise kaudu kujundada tuleviku internetti, mis tasakaalustab innovatsiooni ja vastutuse,“ rõhutatakse dokumendi 4. leheküljel.
WEFi dokumendi sissejuhatuses rõhutatakse, et esitatud järeldused ja seisukohad põhinevad koostööl ega pruugi täielikult kajastada WEFi või selle liikmete ja partnerite ametlikke seisukohti.