Peeter Proos | Vanglaplaneet
Valge Maja riikliku julgeoleku kommunikatsiooninõunik John Kirby kinnitas esmaspäeval, et Ameerika Ühendriigid on kindlalt pühendunud NATO lepingu 5. artikli põhimõtetele. Kirby sõnul tähendaks võimalik Venemaa rünnak Poolas asuvale USA raketitõrjebaasile NATO kollektiivkaitse mehhanismi aktiveerimist. NATO 5. artikkel sätestab, et kui üks alliansi liikmesriikidest satub rünnaku alla, peavad kõik teised liikmesriigid sellele kollektiivselt vastama.
„Me võtame oma 5. artikli kohustusi NATO liitlaste ees äärmiselt tõsiselt. See pühendumus on kõigutamatu ja jääb selliseks,“ rõhutas Kirby esmaspäeval antud intervjuus väljaandele Remix News.
Kirby avaldus järgnes Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova eelmisel nädalal tehtud avaldusele, milles viimane vihjas võimalusele, et Venemaa võib rünnata Poolas asuvat USA raketitõrjebaasi.
Zahharova sõnavõtt tuli vahetult pärast Venemaa mandritevahelise ballistilise raketi rünnakut Ukraina Dnipro linnale. See rünnak omakorda järgnes Ukraina poolt korraldatud rünnakutele Venemaa territooriumile, mille teostamisel oli kasutatud Lääne, sealhulgas USA ja Ühendkuningriigi, toetust.
Ukraina jätkab Läänest saadud rakettide kasutamist Venemaa piirkondade ründamiseks. Samal ajal arutlevad Lääneriigid, kas anda Ukrainale täiendavat relvaabi, sealhulgas tuumarelvi – samm, mille Venemaa on lubanud kvalifitseerida tuumarünnakuna.
Lisaks on kerkinud küsimus, kas saata Lääne-Euroopa sõdureid Ukrainasse Venemaa vastu võitlema. Prantsuse väljaanne Le Monde teatas, et Ühendkuningriik ja Prantsusmaa on alustanud konsultatsioone võimalike Euroopa vägede saatmise üle Ukrainasse. „Ukraina konflikti jõudmine uude eskalatsioonifaasi on taas esile tõstnud arutelud Lääne sõdurite ja erasektori sõjaliste firmade kohaloleku üle Ukrainas,“ kirjutas Le Monde, viidates mitmetele usaldusväärsetele allikatele.
Need arutelud on tundlikud ja suuresti salastatud. Neid kiirendab spekulatsioon, et Ameerika Ühendriikide toetus Kiievile võib väheneda, kui Donald Trump peaks 2025. aasta jaanuaris taas presidendiametisse asuma.
Üks Briti sõjaline allikas märkis Le Monde’ile, et Ühendkuningriik ja Prantsusmaa arutavad uut kaitsekoostöö raamistikku, mille eesmärk on tugevdada Ukraina ja laiemalt Euroopa julgeolekut. „Me soovime luua Euroopa liitlaste tuumiku, mis keskenduks piirkonna julgeoleku tagamisele,“ lisas allikas.