Suzanne Burdick, Ph.D. | The Defender
Retsenseeritud uuringute arv, mis seovad mobiiltelefoni kiirguse ja ajukasvajate tekkeriski, on kasvamas, vastupidiselt hiljutise Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhitud uuringu järeldusele, mis sellist seost ei kinnita.
Lõuna-Korea teadlased analüüsisid 24 uuringut ja avaldasid 10. oktoobril ajakirjas Environmental Health raporti, milles leiti, et pahaloomuliste ajukasvajate, meningiomi ja glioomi risk on suurem sellel peapoolel, mille läheduses telefoni hoitakse. Samuti ilmnes, et pikaajaline ja intensiivne mobiilikasutus suurendab glioomi riski.
See Lõuna-Korea uuring tõstab mobiilikiirguse ja ajukasvajate riski seost uurivate meta-analüüside arvu seitsme peale, märkis California Berkeley ülikooli perekonna- ja kogukonnatervise keskuse juht Joel Moskowitz oma veebilehel. Moskowitz, kes on alates 2009. aastast uurinud juhtmeta tehnoloogia mõju rahvatervisele, kommenteeris: „Need seitse retsenseeritud meta-analüüsi on vastuolus hiljutise WHO ülevaate järeldustega.”
Children’s Health Defense’i elektromagnetilise kiirguse ja juhtmeta tehnoloogia programmi direktor Miriam Eckenfels-Garcia lisas The Defenderile: „Kuigi on ebatõenäoline, et WHO oma seisukohta muudaks, julgustame neid siiski seda tegema. Kahjuks võivad WHO ja teised mõjutatud asutused tembeldada nende seisukohtadega vastuolus olevad uuringud desinformatsiooniks, mis seab avalikkuse ohtu.”
Moskowitz rõhutas, et WHO valis uuringut läbi viima teadlased, kelle vaated on kooskõlas tööstushuvidega. Lõuna-Korea teadlaste järeldusi nimetas „silmatorkavaks” ka onkoloog ja epidemioloog Lennart Hardell, kes on uurinud mobiilikiirguse seoseid glioomiga ja avaldanud üle 350 teadusartikli, millest ligi 60 käsitlevad juhtmeta kiirguse mõju. Hardell ütles: „WHO uuringu autorid peaksid vastutama oma eetilise kohustuse eiramise eest, mis seab ohtu inimeste tervise ja keskkonna.”
Lõuna-Korea uuringu avaldamise ajaks teatas ka Taani oma tervisestatistika andmetest, mis näitavad kesknärvisüsteemi kasvajate, sealhulgas ajukasvajate, kasvutrendi. Taani, mis on tuntud oma põhjaliku vähiregistri poolest, avaldas 30. septembril uued vähidiagnooside andmed. Rootsi Kiirguskaitse Fondi kaasasutaja ja direktor Mona Nilsson ütles The Defenderile, et Taanis on kesknärvisüsteemi vähijuhtumite arv alates 1995. aastast kasvanud ja viimasel kümnendil (2014–2023) on need juhtumid suurenenud kõige kiiremini.
Need andmed Taanist lükkavad ümber väite, et ajukasvajate sagedus ei ole kasvanud, lisas Nilsson. „Seda argumenti on kasutatud tõendina, et mobiilikasutus ei suurenda ajukasvajate ega üldiselt vähki haigestumise riski.”
2023. aastal avaldatud globaalne uuring ajukasvajate esinemise kohta aastatel 1990–2019 näitas ajukasvajate arvu tõusu pea kõigis maailma piirkondades, peamiselt lääneriikides. Kuigi USA riikliku vähiinstituudi (NCI) andmed näitavad, et ajukasvajate ja teiste närvisüsteemi vähkide juhtumite arv ei ole seal oluliselt kasvanud, leiab Moskowitz, et mitmes riigis võib esineda alaraporteerimist. Näiteks leidis Hardell 2017. aastal, et Rootsi vähiandmebaasis võivad kasvajajuhtumid olla alaraporteeritud.
Kuigi glioomide esinemissagedus täiskasvanute seas on USA-s püsinud stabiilsena, märgib Moskowitz, et kõige raskema ajukasvajavormi, glioblastoomi, juhtumite arv on suurenenud. „Oleme täheldanud ajukasvajate kasvu laste ja noorte täiskasvanute seas,” lisas ta, rõhutades täiendavate uuringute vajadust.
Ellie Marks, kes asutas California Ajukasvaja Ühingu pärast oma abikaasa võimaliku mobiilikasutusest tingitud ajukasvaja diagnoosi, rääkis The Defenderile, et mure kiirguse mõju pärast kasvab.
Eckenfels-Garcia sõnul ei ole ajukasvajate juhtude sagenemine üllatav, sest USA terviseagentuurid olid teadlikud selle võimalikkusest. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on väitnud, et mobiilikasutuse ja terviseprobleemide vahel puuduvad piisavad teaduslikud tõendid. Siiski lükkas FDA tagasi 30 miljoni dollari suuruse uuringu tulemused, mille nad ise tellisid.
FDA palvel viis Riiklik Toksikoloogia Programm (NTP) läbi uuringu, mis näitas, et 2G ja 3G mobiilikiirgusega kokkupuutunud isastel rottidel tekkisid vähkkasvajad südames ja ilmusid kasvajad ka ajus ja neerupealsetes. Kui NTP avaldas 2018. aastal oma tulemused, kritiseeris FDA uuringut ja avaldas 2020. aastal oma järelduse, mis uuringut tulemusi eitas.
Eckenfels-Garcia tõi välja, et see juhtum on näide sellest, kuidas valitsusasutused on teadusandmeid ignoreerinud, mis omakorda seab ohtu rahva tervise.
Nemad tellisid selle uuringi, mitte selleks, et teada saada tõde, mida nemad tegelikult teavad juba aastakümneid, vaid selleks, et lisada uusi andmeid, seekord siis seosed kasvajate ja kiirguse desinformatsiooni andmebaasi.