Didi Rankovic | Reclaim The Net
Maailma Majandusfoorumi (WEF) asutaja ja juht Klaus Schwab väljendas suurt entusiasmi tehnoloogia arengu suhtes, mis hakkab märkimisväärselt mõjutama nii inimeste igapäevaelu kui ka tööstuse tulevikku.
Schwab viitab tõenäoliselt edasijõudnud tehnoloogiatele, kui ta räägib “targa ajastu” saabumisest – ajastust, mida juhivad vähesed, kuid mille mõju ulatub üle kogu maailma. Tema ja WEF-i varasemad avaldused viitavad, et tehnoloogia mängib tulevikus keskset rolli ühiskondade ja majanduste juhtimisel.
Hiljuti avaldas Schwab WEF-i veebilehel artikli, milles kujutab end visionäärina, kellele omistatakse termin “neljas tööstusrevolutsioon”. Tema sõnul viib see areng olukorrani, kus eliit kasutab tehnoloogiat oma võimu kindlustamiseks, kontrolli tugevdamiseks ja kriitikute vaigistamiseks.
Schwab väidab, et nüüd on kätte jõudnud “targa ajastu” aeg, mille keskmes on füüsiliste, bioloogiliste ja digitaalsete aspektide sulandumine. Sellised tehnoloogiad nagu plokiahel, kvantarvutused ja üldine tehisintellekt (AGI) hakkavad üha enam igapäevaeluga põimuma.
Need muutused jõuavad otseselt inimeste ellu. Schwabi hinnangul on need protsessid juba käimas ja nende sujuvaks toimimiseks on vaja “keskkonna-, sotsiaal- ja geopoliitilist intelligentsust”, mis aitaks vältida ühiskonna lõhestumist. Ta viitab erimeelsustele ja vastuseisule, mis võivad tekkida seoses tehnoloogia arenguga.
Schwabi sõnul ületavad tehisintellektil põhinevad süsteemid juba praegu inimvõimeid mitmes valdkonnas, näiteks tervishoius. Sarnased edusammud toimuvad ka põllumajanduses ja finantssektoris. Arenemas on ka “nutikad linnad”, kus tehisintellekt ja sensorid juhivad kõike alates liikluskorraldusest kuni energiakasutuseni.
Kuigi Schwab tunnistab, et tehnoloogia arenguga kaasnevad riskid, nagu töökohtade kadumine liigse automatiseerimise tõttu, näeb ta neid pigem võimalustena. Ta rõhutab, et poliitikud ja haridussüsteemid peaksid toetama inimesi uute oskuste omandamisel, et nad suudaksid kohaneda tuleviku tööturuga.
Kuigi Schwab ei täpsusta, millised tulevikutööd välja kujunevad, on tema sõnul selge, et need nõuavad täiesti uusi oskusi.
Kui miski võib ühiskonda lõhestada, siis on see just Schwabi prognooside realiseerumine. Samas ei tundu, et ta seda suure ohuna näeb. Tema hinnangul on suurim oht hoopis “desinformatsioon ja eksitavad suundumused”, mida keerukad tehisintellekti süsteemid võivad võimendada.