Angeline Tan | Lifesite
Hiinas Jiangsu provintsis Lianyungangis toimunud avaliku julgeoleku teemalisel tehnoloogianäitusel esitlesid 45 Hiina ettevõtet oma uusimaid lahendusi, sealhulgas tipptasemel videovalvesüsteeme, täpseid DNA-analüüsi meetodeid ja näotuvastustarkvara.
6-päevane näitus algas 7. septembril ning selle korraldas Hiina Avaliku Julgeoleku Ministeeriumi teadusinstituut. Näituse põhiteemadeks olid „kriminaaltehnoloogia, politsei kaitsevarustus, liikluskorraldusvahendid, terrorismivastane tehnoloogia ning juhtimis- ja sidesüsteemid,“ kirjutati ürituse veebilehel.
Ametlikus kirjelduses rõhutati, et näituse eesmärgiks on „süvendada tehnilist koostööd ja rahvusvahelist suhtlust avaliku julgeoleku, teaduse ja tehnoloogia vallas, jagada julgeolekuvaldkonna teadus- ja tehnoloogiavahendite kasutamise kogemusi ning ühiselt tõsta avaliku julgeoleku tagamise võimekust ja taset.“
Üks näitusel osalenud ettevõtetest, Caltta Technologies, tutvustas projekti, mille eesmärk on aidata Mosambiigil luua „vahejuhtumitele reageerimise platvorm,“ mis võimaldaks andmete abil kiiresti sihtmärke tuvastada.
Näituse raames demonstreeris Hiina Avaliku Julgeoleku Ministeeriumi Kohtuekspertiisi Instituut ka oma uut kõrgtehnoloogilist DNA-analüüsi süsteemi. Pärast süüdistusi inimõiguste rikkumistes 2020. aastal, keelas Washington instituudil juurdepääsu teatud USA tehnoloogiatele.
Hiina on saanud rahvusvahelist kriitikat enam kui miljoni uiguuri ja teiste moslemivähemuste kinnipidamise eest Xinjiangi provintsis – väiteid, mida Peking järjekindlalt eitab. Kritiseerijad on siiski osutanud, et Hiina jälgimistehnoloogiat kasutatakse Xinjiangi provintsis teisitimõtlejate range kontrolli all hoidmiseks.
Hiina politseiminister rõhutas näituse avakõnes, et Peking on viimase aasta jooksul koolitanud tuhandeid välisriikide politseinikke ning plaanib järgmisel aastal veelgi rohkem koolitusi korraldada.
Austraalia Strateegiapoliitika Instituudi ekspert Bethany Allen kommenteeris neid arenguid, öeldes: „Peking püüab oma politseipraktikaid ja autoritaarset poliitilist süsteemi normaliseerida ja legitimeerida.“
UCA Newsi teatel on Hiina „üks enim jälgitud ühiskondi maailmas,“ kus linnades on paigaldatud miljoneid CCTV-kaameraid ning näotuvastustehnoloogiat kasutatakse laialdaselt nii igapäevase õiguskaitse kui ka poliitiliste vastaste mahasurumiseks.
Mitmed välisriikide politseinikud väljendasid huvi kasutada Hiina jälgimistehnoloogiat ka oma koduriikides. Näiteks Lõuna-Aafrika politsei kindralmajor Sydney Gabela ütles: „Meil on Hiinast palju õppida. Soovisime tutvuda uute tehnoloogiatega, et neid Lõuna-Aafrikas rakendada.“
Hiina on tuntud oma kõrge jälgimistaseme poolest. 2023. aastal kirjutas The Economist, et Hiinas on nii palju CCTV-kaameraid, millest paljud on varustatud näotuvastustehnoloogiaga, et „kurjategijatel pole kusagil peituda.“ USA Rahvusvahelise Uskuvabaduse Komisjoni (USCIRF) 2019. aasta raport tõi välja, et Hiina valitsus on üha enam kasutanud kõrgtehnoloogiat usukogukondade represseerimiseks.
Raportis märgiti: „Võimud on paigaldanud jälgimiskaameraid nii palvusekohtade ümber kui ka sisse, et jälgida ja tuvastada usutalitustel osalejaid. Valitsus on kasutusele võtnud näotuvastussüsteemid, mis väidetavalt suudavad eristada uiguure ja tiibetlasi teistest rahvusrühmadest.“