Sean Miller | Infowars
Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval Venemaa julgeolekunõukogu istungil, et Venemaa peaks laiendama oma tuumadoktriini, et reageerida ka tavarelvadega sooritatud rünnakutele.
„Uuendatud dokumendi kohaselt tuleks käsitleda iga Venemaa-vastast agressiooni, mille on algatanud tuumarelvadeta riik, kuid mida toetab või milles osaleb tuumariik, ühise rünnakuna Venemaa Föderatsiooni vastu,“ ütles Putin istungil.
Putin täpsustas, milline võiks olla Venemaa vastus sellisele rünnakule, tuginedes kavandatavale dokumendile. „Jätame endale õiguse kasutada tuumarelva agressiooni korral Venemaa ja Valgevene vastu,“ rõhutas ta.
Dokument keskendub eelkõige tuumarelva kasutamise võimalusele tavarelvade rünnaku korral. Putin tõi esile, et juba lennus oleva raketi puhul on sageli raske kindlaks teha, kas tegemist on tuuma- või tavarelvastusega. „See hõlmab ka olukordi, kus vaenlane kasutab tavarelvi, mis kujutavad kriitilist ohtu meie suveräänsusele,“ lisas ta.
Esmaspäeval kohtus Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi USAs kuberner Josh Shapiroga, et arutada tavarelvastust puudutavat koostööd.
Putin täpsustas ka, millistel tingimustel võib Venemaa kasutada tuumarelva, märkides, et sellised tingimused on selgelt määratletud. „Võtame tuumarelva kasutamise kaalumisele kohe, kui saame usaldusväärset teavet massiivse õhu- või kosmoserünnaku kohta, sealhulgas strateegiliste lennukite, tiibrakettide, droonide ja hüperhelikiirusega vahendite kasutamise kohta,“ selgitas ta.
Lisaks arutas Putin mitmeid ettepanekuid, sealhulgas vajadust täpsustada tuumarelvade kasutamise tingimusi. Ta rõhutas, et kuigi tuumarelvad on viimane abinõu Venemaa suveräänsuse kaitsmiseks, on geopoliitilise olukorra muutumine ja uued sõjalised ohud tinginud vajaduse doktriini kohandamiseks. Putin viitas NATO ja USA kasvavale osalusele Ukraina rünnakutes Venemaa vastu.
Oluline on märkida, et 13. septembril andsid USA ja NATO Ukrainale loa rünnata Venemaa süvatagalat kaugmaa raskerelvadega, mis on toodetud USA-s ja Ühendkuningriigis.
Tollal märkis Putin, et need rünnakud näitavad NATO ja USA otsest osalust Venemaa-vastases sõjas, muutes oluliselt konflikti olemust. „See tähendab, et NATO, USA ja Euroopa riigid on otseses sõjas Venemaaga,“ ütles Putin. „Kui see nii on, vastame meile suunatud ohtudele vastavalt.“
Venemaa tuumadoktriini ümbervaatamine pole uus teema. Juunis arutati selle võimalikkust ning teema tuli taas päevakorda käesoleva kuu alguses.
22. juunil kirjutas Ekaterina Blinova väljaandes Sputnik, et Putin plaanib tugevdada Venemaa tuumakaitset, et säilitada strateegiline heidutus ja tasakaal maailmas. Ta märkis, et Lääne sõjaliste ekspertide seas on arutatud väikese võimsusega tuumarelvade piiratud kasutamise üle, mis on üks põhjuseid, miks Venemaa kaalub oma tuumadoktriini muutmist.