Tärkava majandusega riikide BRICS-grupp plaanib luua digitaalsetel tehnoloogiatel põhineva maksesüsteemi, ütles Kremli välispoliitikanõunik Juri Ušakov teisipäeval avaldatud intervjuus TASSile.
Ušakovi sõnul oleks see süsteem “väljaspool poliitikat” ja ei sõltuks riikide poliitilistest tegevuskavadest ega maailma riikide fiat-valuutadest.
“Me usume, et BRICSi raames on oluline tulevikueesmärk sõltumatu arveldusmaksete süsteemi loomine, mis põhineks kõige kaasaegsemal tehnoloogial, näiteks digitaalvaluutal ja plokiahelal,” märkis Ušakov. “See oleks mugav igale riigile, inimesele ja ettevõttele ning ei nõuaks märkimisväärseid kulusid.” Ušakov ei täpsustanud uue süsteemi arendamise üksikasju ega ajakava.
Ušakov märkis, et BRICS kavatseb 2024. aastal keskenduda oma rolli suurendamisele rahvusvahelises raha- ja finantssüsteemis. Venemaa on praegu selle grupi roteeruv eesistujariik ja Moskva on korduvalt rõhutanud, et tema prioriteet on suurendada makseid, mis toimuvad bloki riikide vääringutes.
“Me jätkame tööd tingimuslike reservide kokkuleppe (Contingent Reserve Arrangement – CRA) arendamisega, eelkõige USA dollarile alternatiivsete valuutade kasutamise osas,” märkis Ušakov. BRICSi CRA on sisuliselt ühine valuutareserv, mis on liikmetele kättesaadav likviidsuskriisi korral ja mille eesmärk on anda neile riikidele vahendid sujuvaks kaubanduseks isegi tugeva surve all, näiteks rahvusvaheliste sanktsioonide korral.
BRICS, kuhu varem kuulusid Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika, laienes sel aastal oluliselt, kui jaanuaris liitusid sellega Saudi Araabia, Iraan, Etioopia, Egiptus ja Araabia Ühendemiraadid. Viimase aasta jooksul on BRICS-riigid loobunud dollari ja euro kasutamisest blokisisestes arveldustes. Selle asemel on nad suurendanud oma riigi vääringute kasutamist, eriti kuna Ukraina sõjaga seotud Lääne sanktsioonid on teinud Venemaal peaaegu võimatuks piiriüleste tehingute tegemise Lääne raha- ja maksesüsteemide, näiteks SWIFTi abil. Rahvusvaluutade osakaal Venemaa arveldustes BRICSi riikidega hüppas 2023. aasta lõpuks 85%ni, võrreldes vaid 26%ga kaks aastat tagasi.
Nii härra Ušakov (kui ka it-fanatid) võiksid vaadelda natuke finants-ajalugu.
Selline raha-süsteem, mis oli “väljaspool poliitikat” ja ei sõltunud riikide poliitilistest tegevuskavadest oli olemas juba mitu tuhat aastat – selleks oli väärismetallist raha.
Digi-värk töötab ikka siis kui endal on kõige uuem elektroonikaseade. Nii kui see jääb natuke vanemaks jääb internet aeglaseks ja kõik muud hädad.
Väärismetall-raha sellest kõigest ei sõltu.