Peeter Proos | Vanglaplaneet
Shanghai äärelinnas asuvas tagasihoidlikus tööstuspargis toimus ebatavaline maitsekatse.
Eelmisel kolmapäeval toimus valitsuse, investorite ja meedia jaoks korraldatud üritus, mille raames pakkus kunstlikult liha tootev ettevõte CellX laboris loomarakkudest arendatud liha.
Pakuti laboris kasvatatud lihast toodetud hakkliha kebabi ja tofut. CellXi sõnul maksab iga roa tootmine vähem kui 100 jüaani (12,60 eurot).
2020. aastal asutatud ettevõte on üks vähestest Hiinas laboris kasvatatud liha tootmise esirinnas olevatest firmadest. Lisaks on veel mitmeid teisi, mis keskenduvad uurimis- ja arendustegevusele selles vallas.
“Nad on osa ülemaailmsest võidujooksust, et arendada kaubanduslikult elujõulisi laboris kasvatatud liha- ja kalatooteid, et meelitada tarbijaid, kes on mures loomakasvatusega seotud keskkonnamõju pärast, mis on üks peamisi kasvuhoonegaaside heitkoguste allikaid,” kirjutatakse Reutersi artiklis.
“Meie kulud on umbes 100 dollarit poole kilo kohta, kuid selleks ajaks, kui me kahe või kolme aasta pärast turule tuleme, võib hind langeda kuni kümme korda,” ütles CellXi tegevjuht Ziliang Yang.
Ettevõte avas sel nädalal Shanghais pilootrajatise, mis Yangi sõnul suudab toota paar tonni kunstliku liha aastas. Järgmine rajatis, mis on mõeldud kommertskasutuseks, ehitatakse eeldatavasti 2025. aastaks ja selle tootmisvõimsus on sadu tonne “liha” aastas.
Kuigi 100 dollarit poole kilo kohta on märkimisväärne edasiminek võrreldes esimese laboris kasvatatud hamburgeriga, mille tootmine maksis 2013. aastal 330 000 dollarit, on see ikkagi kaugel sellest, et olla konkurentsivõimeline traditsiooniliste lihatoodetega.
See peab jõudma 2,92 dollarini poole kilo kohta, et olla hinnaliselt konkurentsivõimeline, ütles Leticia Goncalves, Archer-Daniels-Midland president.
Teine võimalus on see, et päris lihale pannakse peale maks, nagu mõned kliimaaktivistid soovitavad, või läheb käiku hoopis Maailma Majandusfoorumi plaan ja inimesi muundatakse nii, et neil tekib tavalise liha vastu allergia ja nad ei saagi seda enam süüa.
Kuna Singapur ja USA on maailmas juhtival kohal laboris kasvatatud lihatoodete jaemüügi regulatiivsete lubade osas, siis Yang ütleb, et CellX esitab sel aastal mõlemas riigis taotlused eesmärgiga alustada oma toodete müüki, esialgu restoranides, 2025. aastaks.
Hiina on kunstliku liha müügi jaoks atraktiivne turg, kuna seal tarbitakse rohkem liha kui üheski teises riigis, ulatudes 2021. aastal peaaegu 100 miljoni tonnini. Kuid ei ole teada, millal võiksid seadusandjad laboris kasvatatud liha inimtoiduks heaks kiita.
Bioreaktorite, kus liha kasvatatakse, maksumus on Hiinas oluliselt madalam kui USAs või Euroopas ning Hiina valitsus on pakkunud tööstusharu ettevõtjatele heldeid stiimuleid, sest kunstlikult kasvatatud liha tootmine lisati eelmisel aastal põllumajandusministeeriumi 14. viisaastakuplaani.