Peeter Proos | Vanglaplaneet
Hoolimata elanike ja mõnede volikogu liikmete vastuseisust andis Los Angelese linnavolikogu kohalikule politseijaoskonnale loa robotkoerte kasutamiseks. Sarnast tehnoloogiat on varasemalt püütud ka New Yorgis kasutusele võtta, kuid see tekitas avalikkuses suuri vastureaktsioone.
Teisipäeval toimunud hääletusel kiideti heaks otsus võtta vastu “neljajalgne mehitamata sõiduk”, mille annetas LAPD-le mittetulundusühing Los Angelese Politsei Sihtasutus, kes selle 277 000 dollarit maksva roboti politseile kinkis.
Boston Dynamics’i poolt projekteeritud ja toodetud robotkoer on võimeline maastikul ja hoonetes iseseisvalt navigeerima ning sellele saab kinnitada mitmesuguseid jälgimisseadmeid, sensoreid ja muud vajaliku. Politsei jaoks on see üldiselt mõeldud kasutamiseks ohtlikes olukordades, mis võivad politseinikke elu ohustada ning see tegutseb jaoskonna täiendavate silmade ja kõrvadena.
LAPD uus seadusemuudatus sattus aga elanike terava kriitika alla. Üks kohalik ütles: “Ma ei taha [tehisintellekti] relvastamist,” samas kui teine teatas, et roboti kasutamine viib lõpuks “robotpolitseinikeni”, küsides: “Kas te ei ole näinud filme nagu iRobot või Terminator?”.
Veel üks kodanik ütles, et linnavolikogu avalik arutelu oli ilmselgelt vaid näitemäng ja süüdistas kohalikke seadusandjaid oma valijate soovide eiramises.
“Peale avaliku vastuseisu ära kuulamist hääletate te vastupidiselt. New York City ja San Francisco on sellised robotkoerad juba tagasi lükanud. LAPD ei vaja neid sõjaväerelvi,” ütles ta.
2020. aastal püüdis New Yorgi politsei võta kasutusele robotkoera, mida NYPD nimetas Digidogiks, aga kuna New Yorgi elanikud ei nõustunud sellise tehnoloogia kasutamisega ja pidasid seda orwellilikuks, siis katkestas linn oma esimese seadme rendilepingu. Hiljem muutsid ametnikud siiski oma kurssi ja eelmisel kuul anti koer politseile tagasi ning politseiülem Keechant Sewell teatas, et seda kasutatakse viisil, mis on “läbipaistev, järjepidev ja alati tihedas koostöös inimestega, keda me teenime”.
San Franciscos kaaluti isegi võimalust lubada politseiosakonnal eriolukorras robotit kasutada kellegi tapmiseks, kuid see hääletati avalikkuse pahameele tõttu hiljem maha.
Los Angeles’i volikogu liige Hugo Soto-Martinez oli nende seadusandjate hulgas, kes otsuse vastu hääletas ja ütles, et seda “punkti tahetakse näidata kui lihtsalt annetuse vastuvõtmist, kuid tegelikult kujutab see endast politseitöö ja järelevalve praeguste piiride laiendamist”.
Linnaametnikud väitsid, et robotit hakkab kasutama peamiselt LAPD SWAT-üksus ja see “suurendab politseinike turvalisust kõrge riskiga intsidentide korral”, lisades, et see täidab osakonna jaoks kriitilise lünga, arvestades seadme unikaalseid omadusi.