Peeter Proos | Vanglaplaneet
„Rikas isa, vaene isa” autor Robert Kiyosaki hoiatas, et “düstoopiliste” CBDCde kasutuselevõtmine võimaldab keskvalitsusel kõiki inimeste oste jälgida.
Üksteist riiki on juba käivitanud keskpankade digitaalse valuuta programmid ja Föderaalreserv avaldas hiljuti dokumendi selle kohta, kuidas digitaalset dollarit saaks rakendada ka Ameerika Ühendriikides.
Järjest enam kasvab inimeste mure sularaha täieliku kaotamise ja valitsuse üha suureneva kontrolli pärast üksikisiku rahaasjade üle.
Hiljutises The Rich Dad podcast’i osas hoiatas Kiyosaki, et CBDC avab ukse enneolematuks järelevalveks kõikide inimeste üle.
“FedCoini ehk CBDC puhul on peamine oht see, et see hävitab meie eraelu puutumatust. Jälgides meie igat finantstehingut, saab valitsus juurdepääsu meie kulutuste üksikasjadele ja sellele, kuidas me oma ressursse kasutame,” ütles Kiyosaki.
“Sisuliselt jäljendab see George Orwelli raamatus “1984” kirjeldatud düstoopilist ühiskonda. Suur Vend jälgib pidevalt meie finantstegevust ja just see on keskpanga digitaalse valuuta ehk Fed Coini peamine probleem,” lisas ta.
“Üksikisikuna muutun ma selle mõtte peale närviliseks. Ma ei taha, et nad jälgiksid iga minu tehingut või oleksid kursis minu kulutamisharjumustega. See on minu eraelu puutumatuse rikkumine ja neil ei ole mingit õigust teada, kuidas ma otsustan oma ressursse kasutada,” sõnas autor.
Samadest muredest lähtudes, esitas rahvasaadik Tom Emmer seaduseelnõu, mis keelaks Föderaalreservil CBDCde kasutuselevõtu ning sunniks neid selle teema suhtes kongressi ees läbipaistvust säilitama.
CBDCd propageeritakse kui finantsvabadust suurendavat meedet, kuid kriitikud väidavad, et süsteem annaks riigile õiguse kulutustele piiranguid kehtestada ja otsustada selle üle, mida inimesed võivad ja mida ei tohi osta.
Samuti annab see võimaluse kontrollida üksikisiku poolt säästetud summat, näiteks pangakontodele programmeeritud negatiivsete hoiustamismäärade kaudu.