Didi Rankovic | Reclaim the Net
Maailma Majandusfoorum (WEF) on avaldanud oma iga-aastase kohtumise aruande, milles märgitakse, et “vale- ja desinformatsioon” on üks peamisi globaalseid “riske”, millega tuleb järgmise kahe aasta ja järgmise kümnendi jooksul rinda pista.
Üha enam kasutavad valitsused, peavoolu- ja sotsiaalmeedia seda ebamäärast terminit, mis sobib ettekäändeks ükskõik millise teabe tsenseerimiseks ja sõnavabaduse lämmatamiseks.
Kuid WEFi raportis on “valeinformatsioon ja desinformatsioon” seatud samale pulgale koos ülemaailmse konflikti hirmu, kontrolli alt väljunud inflatsiooni, toiduainete puuduse ja muude reaalsete katastroofide kõrvale, mis võivad maailma lähiaastatel tabada.
WEFi aruandes öeldakse, et tehnoloogia areng “süvendab ebavõrdsust” ja samas on ka “küberturvalisuse” küsimus endiselt suur murekoht.
Maailma Majandusfoorumi prognoosi kohaselt on tehnoloogia üks keskseid eesmärke riigi tasandil sekkumiseks ja “tugevamaks tööstuspoliitikaks”, nagu nad seda nimetavad.
WEFi aruandes tuuakse välja sellised valdkonnad nagu “tehisintellekt ja kvantarvutid”, samuti biotehnoloogia, mille kasvu prognoositakse nii riigi (st sõjaväe) kui ka erasektori teadus- ja arendustegevuse kaudu investeeritud raha abil.
Aruandes kirjeldatakse hirmuäratavat düstoopilist tulevikku, kus tehisintellekt, biotehnoloogia ja kvantarvutid omandavad üha suuremat tähtsust ja millesse investeeritakse üha rohkem raha, kui “osalist lahendust mitmetele esilekerkivatele kriisidele, alates uute terviseohtude ja tervishoiuvõimekuse nappuse, kuni toidupuuduse ning kliimakriisi leevendamiseni.”
Kuid see kehtib ainult nende riikide kohta, kes on võimelised kulutama raha tulevaste “riskidega” tegelemiseks – teised, s.t. vaesed riigid, võivad oodata veelgi suuremat ebavõrdsust.