Tyler Durden | Zero Hedge
Viimastel kuudel on droonid mänginud Ukraina sõjas olulist ja otsustavat rolli. Peale Kertši silla pommitamist, kasutasid venelased droone ulatuslikus õhurünnakus Ukraina energiainfrastruktuuri kahjustamiseks.
Lääneriikide poolt pakutavad droonid on aga Ukrainal võimaldanud korraldada rünnakuid ka Venemaa rindejoone taha. Samuti oli hiljuti teemaks, et Venemaa kasutab Ukraina vastu Iraani käest saadud droone.
Loomulikult loodab Ukraina pool droonide kasutusala laiendada. Kuid üks päev pärast vahevalimisi sulges Bideni administratsioon Kiievile ukse, et hankida täiustatud ja pikema ulatusega mehitamata õhusõidukeid.
Kas see on märk sellest, et aeg kui Ameerika Ühendriigid saatsid Ukrainale piiramatus koguses relvabi, hakkab ümber saama?
“Hoolimata Kiievi ja kaheparteilise kongressi rühma liikmete palvetele ei saada Bideni administratsioon Ukrainale täiustatu droone,” teatas Wall Street Journal kolmapäeval.
Sellise teabe meediasse lekkimise ajastus on huvitav, sest oli ju Bideni administratsiooni sõjakus peamine punkt, mis neid vahevalimistel vabariiklastest eristas.
Kuid Bideni administratsioon ei anna Ukrainale täiustatud droone vaatamata Zelenskõi valitsuse ja samuti mõnede kongressi liikmete palvetele.
Eelkõige on Valge Maja tõmmanud kriipsu peale ettepanekule anda Ukrainale Gray Eagle MQ-1C droone, kartes, et see võib konflikti Venemaaga kiiresti tõsisemaks muuta. Väidetavalt arutati seda küsimust kuude kaupa.
Wall Street Journali andmetel selgitasid USA ametnikud, et Ameerika pool on mures, kuna selline tegevus “annaks Moskvale signaali, et USA varustab Ukrainat relvadega, millega on võimalik rünnata sihtmärke Venemaa piiride sees”. Ilmselt on otsuse taga soov vältida edasisi otseseid rünnakuid Krimmi vastu, mille president Zelenskõi on lubanud vabastada.
On viidatud ka USA luure murele, et kui MQ-1C Gray Eagle droon alla tulistatakse ja see venelaste kätte satub, siis võidakse varastada selles kasutatud tundliku tehnoloogiat.
Septembris alustas tööd kaheparteiline kongresmenide grupp, eesmärgiga teha Pentagonis lobitööd, lootes, et see avaldab survet Valgele Majale ja Ukraina varustamine droonidega jätkuks. Saadeti kiri ka kaitseminister Lloyd Austinile, väites, et see on Ukraina vastupealetungi jaoks eluliselt tähtis.