Tyler Durden | Zero Hedge
Hoolimata sellest, et Venemaa-Ukraina sõda ümbritseb tugev tuumaretoorika ja mõned päevad tagasi hoiatas Ameerika president Joe Biden maailma tuuma-harmagedooni eest, plaanib NATO järgmisel nädalal läbi viia plaanilised tuumaõppused.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg kinnitas teisipäevases avalduses, et igal aastal toimuvad nädala pikkused õppused “Steadfast Noon” toimuvad plaanipäraselt. „See saadaks väga vale signaali, kui me nüüd ootamatult tühistaksime Ukraina sõja tõttu rutiinse, pikalt ette planeeritud õppuse. See oleks väga vale signaal, mida saata,“ ütles Stoltenberg pressikonverentsil NATO kaitseministrite kohtumise eelõhtul Brüsselis.
Ta rõhutas, et praeguses pingelises kliimas tuleb lisariskide asemel jääda kindlaks ja toimida varem paika pandud plaanide kohaselt. “Kui me nüüd loome aluse arusaamatustele, võib Moskva tõlgendada seda kui eksitavat märki meie valmidusest oma liitlasi kaitsta ja sellega suurendaksime sõja eskaleerumise ohtu,” põhjendas Stoltenberg.
Üheks õppuse osaks on tuumalõhkepeade transportimiseks mõeldud lennuki kasutamine, kuid see ei kanna reaalseid tuumapomme, kinnitati Brüsselist.
„Õppusel, mis oli plaanis juba enne Venemaa Ukrainasse tungimist, osaleb neliteist NATO liikmesriiki 30st,“ kommenteeris Associated Press järgmise nädala õppuste üksikasju. „Peamine osa manöövritest toimub rohkem kui 1000 kilomeetri kaugusel Venemaast,“ ütles NATO ametnik.
Tuumarelvad on kolmel NATO liikmesriigil – USAl, Prantsusmaal ja Suurbritannial, kuid alliansi tuumajaotusprogrammi alusel on need jaotatud ka teistesse riikidesse. Sel kuul pakkus ka Poola Washingtonile, et peale Venemaa sissetungi Ukrainasse on nad valmis ja soovivad USA tuumapomme enda riigis hoiustada. Siiani on USA administratsioon sellesse pakkumisse külmalt suhtunud.
Kuigi NATO lubab hoida olukorra “ettearvatava” – sealhulgas need eelseisvad tuumaharjutused, jagavad Reutersi andmetel mõned NATO ametnikud karme hoiatusi:
Venemaa tuumarünnak muudaks konflikti kulgu ja kutsuks peaaegu kindlasti esile ‘füüsilise reaktsiooni’ Ukraina liitlastelt ja ilmselt ka Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioonilt, ütles NATO vanemametnik kolmapäeval.
Ametnik rõhutas, et Venemaad ootaksid “enneolematud tagajärjed”, kui Vladimir Putin kasutaks Ukrainas tuumapommi, ning “peaaegu kindlasti tooks see kaasa paljude liitlaste ja potentsiaalselt ka NATO enda füüsilise reaktsiooni”. Selline avaldus tehti päev enne NATO tuumaplaneerimisrühma kohtumist, mis toimub suletud uste taga.