Tyler Durden | Zero Hedge
Peale nädalaid kestnud intensiivseid sulgemisi puhkesid Hiinas Apple’i MacBook tehases rahutused. Sajad tehase töölised ronisid üle isolatsiooni barjääride ja põgenesid.
【疑不满「闭环生产」防疫太严】
— 自由亚洲电台 (@RFA_Chinese) May 6, 2022
【广达上海厂惊传员工「暴动」】
刚局部复工的上海广达子公司上海达丰电子周四(5日)晚发生员工「暴动」。影片所见,数百名年轻员工不听指挥,纷纷跳过门口闸门跑开,集体冲出封锁线与警卫发生冲突。据悉员工因不满疫情防控,欲外出购买民生物资。 pic.twitter.com/3GpeBjHqG3
Hiina Raadio Vaba Aasia (RFA) postitas reede varahommikul video, mis näitab sadade töötajate ülestõusu Taiwani Quanta Computer Incile kuuluvas Shanghai MacBook tehases. Inimesed vihastasid pideva “suletud ahelaga tootmise” poliitika peale, mis tähendab, et neid hoiti tehases karantiinis, et tootmist käimas hoida. Teada olevalt toimus intsident neljapäeva õhtul.
Taiwani meediaväljaanne UDN teate kohaselt toimusid rahutused seetõttu, et Quanta “ei lubanud tööle tulnud inimestel peale tööaja lõppu enam ühiselamupiirkonda naasta ning see põhjustas töötajates paanika, et tehases kehtestatakse taas karmid isolatsiooni ja kontrolli reeglid. Seetõttu põgenes grupp töölisi ühiselamu piirkonda.”
Quanta on üks peamisi Apple’i Macbooki tehaseid ning on viimastel kuudel rakendanud nn suletud ahelaga tootmise poliitikat, et hoida töölisi nakatumise eest. Bloombergi teatel lahenes olukord reede hommikul ja tehas on kord taastatud. Oma viimases kasumiaruandes hoiatas Apple, et tarnepiirangud lähevad ettevõttele jooksvas kvartalis maksma 4-8 miljardit dollarit.
Shanghai on kehtestanud üle kogu linna Covidi-vastase nullstrateegia (mida toetab ka Hiina poliitbüroo), sulgedes enam kui kuuks ajaks ligi 25 miljonit inimest. Reuters märgib, et linna epideemia ennetamise ja kontrolli olukord on “paranemas”. Mõned ettevõtted valisid suletud tootmisahelaga tootmise, et hoida tehased avatuna.
„On ebaselge kui kaua on võimalik suletud ahelaga tootmise poliitikat kasutada, sest ka tuhandete töötajate toitmiseks ja majutamiseks on ressursse tarvis. Selline poliitika nõuab ka, et töötajad väldiksid kokkupuudet kellegagi väljaspool ahelat, sealhulgas pereliikmetega,” selgitas Bloomberg.
Quantasi tehases juhtunu näitab, et töötajad ei kannata enam rangeid reegleid välja ja see võib viia uute ülestõusudeni teistes tehastes.