USA politseid aitab ennustajaoskustega arvutiprogramm

Tõnu Kalvet
Õhtuleht
19. august 2011

California osariigis asuva Santa Cruzi linna politsei kasutab arvutiprogrammi, mis prognoosib kõige tõenäolisemaid kuriteopaiku ja -aegu. Seni vägagi tõhusalt.

Politseinikud on kuriteopaigal õigel ajal või koguni veidi varem ning kas tabavad kurjategija(d) kohapeal või hoiavad oma kohaleilmumisega kuriteo üldse ära. Selleni jõudsid Santa Cruzi korrakaitsjad tänu neljaliikmelise teadlasterühma koostatud arvutiprogrammi kasutamisele, teatas päevaleht The New York Times.

Kahest matemaatikust, ühest antropoloogist ja ühest kriminoloogist koosnev uurimisrühm söötis arvutisse andmed kaheksa viimase aasta jooksul Santa Cruzis toime pandud kuritegude kohta. Andmed saadi Los Angelese politsei andmepangast. Linn jagati

500 x 500 m suurusteks kujuteldavateks ruutudeks. Selle alusel tuvastati kõige kuriteo-ohtlikumad piirkonnad ja kellaajad. Asjaomast andmepanka täiendatakse ja seeläbi muudetakse programmi üha ettenägelikumaks.

Eriti tõhusaks on praegu veel katsetusjärgus programm osutunud murd- ja autovarguste vastu. Santa Cruzi kriminaalpolitsei analüütik Zach Friend ütles ajalehele The New York Times, et 2011. aasta juulis oli linnas sissemurdmisi 27% vähem kui mullu samal ajal.

Friend tõi näiteks, kuidas “ennustusprogrammi” soovitusel ühte teatud parkimismaja uurima saadetud politseipatrull vahistas seal kaks autodesse piiluvat naist, kellest üks oli tagaotsitav, teine aga narkoärikas.

Politseinikud suhtuvad oma uude abilisse hästi. Esiteks aitab see neil ära hoida liigseid väljasõite, teiseks aga parandab kuritegude lahendamise ja ennetamise statistikat.

Kui Santa Cruzi programmi kuuekuuline katseaeg käesoleva aasta lõpus lõpeb ja programmi tõhusus ei kahane, siis võtab selle kasutusele ka Los Angelese politsei.

Los Angelese politseikapteni Sean Malinowski sõnul jälgitakse seal Santa Cruzi kolleegide katsetatava programmi käekäiku tähelepanelikult ja loodetakse – selle kasutusevõtu korral – seda rakendada ka kuritegelike jõukude vaheliste tulevahetuste vastu.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments