WHO vaktsiiniekspert salgas sidemeid vaktsiinitööstusega

Triin Tael
Õhtuleht
14. detsember 2009

Svenska Dagbladet kirjutab, et sügisel Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) vaktsineerimiseksperdiks kutsutud Soome professoril on sidemed vaktsiinitööstusega.

Svenska Dagbladet kirjutab, et Eskola kuulus aastatel 2000-2004 maailma suurima vaktsiinifirma Aventis Pasteur, praeguse Sanofi Pasteuri juhtkonda.

2005. aastal sai Eskolast Soome valitsuse nõustaja ja kõrge tervishoiuametnik, kirjutab Kauppalehti.

Dagbladeti väitel pole Juhani Eskola WHO-le oma sidemetest rääkinud ning on tunnistanud vaid konsultatsioonipreemiate saamist ravimifirmalt Novartis.

Professor Eskola ise kinnitab, et tema pole oma sidemeid vaktsiinitööstusega maha salanud. Tema sõnul näevad WHO seadused ette vaid teatamist kahe viimase aasta isiklikest sidemetest.

Svenska Dagbladeti andmeil on Eskola juhitav Soome tervishoiuamet teinud rohkem kui 6 miljoni euro suuruse lepingu vaktsiinifirmaga GlaxoSmithKline uue pneumokokivaktsiini üleriigiliseks katsetuseks Soomes.

Firma valmistab ühtlasi Pandemrixi-nimelist seagripivaktsiini, mida ka Soome on tellinud ja ostnud ning mida Soomes vaktsineerimiseks kasutatakse.

Svenska Dagbladet on uurinud mitmes artiklis WHO tegutsemist ülemaailmse seagripiepideemia taltsutamisel. WHO pandeemiaotsused langetab selle juht Margaret Chan, abiks nn katastroofiekspertide grupp, mille koosseis on salajane.

Vaktsiiniekspertide rühm, kus Eskola on juhtiv tegelane, on seevastu tuntud selle poolest, et rühma mitmed liikmed saavad konsultandi- ja nõustajapreemiat vaktsiinitööstuselt.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments