Steve Watson | Summit News
Hoolimata sellest, et mitmed liikmesriigid on hakanud Covidi piiranguid leevendama, on Euroopa Komisjon teinud ettepaneku, et vaktsiinipasside süsteemi võiks kasutada veel vähemalt aasta aega.
Komisjoni veebilehel avaldatud teates märgitakse, et: „Euroopa Komisjon teeb täna ettepaneku pikendada ELi digitaalset COVID-sertifikaati aasta võrra, kuni 30. juunini 2023.
COVID-19 viirus levib endiselt ka Euroopas ja praeguses etapis ei ole võimalik kindlaks teha nakatumiste arvu võimaliku suurenemise või uute variantide ilmnemise mõju, 2022. aasta teisel poolel.”
“Määruse pikendamine tagab, et reisijad saavad jätkata oma EL-i digitaalse COVID-sertifikaadi kasutamist ELis reisides ja liikmesriikides, kus kehtivad veel Covidi piirangud,” lisatakse teadaandes.
“Komisjon võtab täna ettepaneku vastu, et Euroopa Parlament ja Nõukogu jõuaksid õigusloomemenetlusega enne praeguse määruse kehtivusaja lõppu valmis.”
Samal ajal tühistavad riigid nagu Taani, Norra, Itaalia, Rootsi ja Prantsusmaa, lisaks ELi mittekuuluvad riigid, nagu Šveits ja Inglismaa, kõik Covidi piirangud, kaasa arvatud vaktsiinipassid.
Euroopa Komisjon märgib oma avalduses, et see, kas COVID-19 vaktsiinipassisüsteemi kasutatakse, jääb iga riigi enda otsustada.
“ELi digitaalsete COVID sertifikaatide riigisisene kasutamine jääb liikmesriikide otsustada,” märgitakse avalduses, lisades: “ELi digitaalset COVID sertifikaati käsitlevad ELi õigusaktid ei näe ette ega keela riigi EL-i digitaalse COVID sertifikaadi kasutamist (näiteks üritustele või restoranidesse pääsemiseks).”
Samuti märgitakse, et „Kui liikmesriik loob riigisisese COVID-19 sertifikaadi süsteemi, peaks ta jätkuvalt tagama, et ELi digitaalne COVID-sertifikaat oleks ka nendel eesmärkidel täielikult aktsepteeritud.
Vaatamata vaktsiinipassidele ja kõrgele vaktsineerimismäärale paljudes riikides, tõusis talve saabudes Covidisse nakatunute arv kogu Euroopas.
Lisaks sellele jõudis Hispaania ekspertide hiljutine uurimine järeldusele, et vaktsiinipassid ei mõjuta oluliselt COVID-19 nakatumise määra.
Hispaanlaste uuringu tulemused on sarnased Ühendkuningriigi valitsuse leitud tõenditega selle kohta, et vaktsiinipassid võivad riigis Covidi haigestumist hoopis suurendada.
Hispaania uuringus märgiti, et ainsaks vaktsiinipasside positiivseks küljeks on see, et “inimesi hoiatatakse jätkuva pandeemia ohu eest ja julgustatakse neid vaktsineerima.”
Teisisõnu, kuigi vaktsiinipassid ei täida oma peamist eesmärki, milleks on COVID-19 leviku vähendamine, suudavad need siiski hoida inimesi hirmunu ja kuulekana.
See järeldus on kooskõlas Prantsuse tervishoiuministri Olivier Vérani hiljutise tõdemusega, et vaktsiinipassid on “vaktsineerimiskohustuse varjatud, kuid tõhusam vorm”.