Peeter Proos | Vanglaplaneet
Sellel nädalal täitub USA presidendil Donald Trumpil tema teise ametiaja esimesed 100 päeva. Vaieldamatult on see periood kujunenud erakordselt tormiliseks ja vastuoluliseks. Analüüsime koos Elvis Braueri, Mike Calamuse ja Gunnbrit Lillega Trumpi tegevust ja selle mõju Ameerika Ühendriikidele.
Trump alustas oma ametiaega massiivse täitevkorralduste lainega, allkirjastades enam kui 80 otsust, millega ta tühistas suure osa Joe Bideni ja Barack Obama aegsetest poliitilistest algatustest. Trump kindlustas immigratsioonipoliitikat, algatas ulatuslikud muutused energiatootmises ja hariduses ning tugevdas USA positsiooni küberjulgeoleku ja tehisintellekti valdkonnas. Trumpi poliitika on kandnud tugevat konservatiivset joont ka kultuurisõdades, rõhutades traditsioonilisi väärtusi ja bioloogilise soo rolli olulisust seadustes ning koolides.
Rahvusvahelistes suhetes on Trump teinud jõulisi samme USA iseseisvuse suurendamiseks: lahkuti mitmetest ÜRO organisatsioonidest, kehtestati sanktsioonid Rahvusvahelise Kriminaalkohtu vastu ja karmistati kaubandustariife, eriti Hiina suunal. Märkimisväärne on USA välisabi poliitika ümberkujundamine, suunates USAID-i tegevust senisest selgemalt USA huvide ja väärtuste teenimisele.
Samal ajal on paljud eksperdid ja kriitikud hoiatanud, et Trumpi poliitikad võivad viia USA süveneva majanduskriisi äärele. Kaubandussõda Hiinaga on viinud tarneahelate katkemiseni ja hinnatõusudeni, mille mõju tunnevad nii tarbijad kui ka ettevõtted. Lisaks on kasvanud rahulolematus, et mitmed Trumpi lubadused, nagu ulatuslikud arreteerimised seoses valimiste pettuste ja korruptsiooniskandaalidega, on jäänud täitmata. Majanduseksperdid, nagu Peter Schiff, hoiatavad, et USA liigub suure majanduslanguse ja rahanduskriisi suunas, mis võib viia dollari väärtuse languseni ja sügava inflatsioonini.
Samuti lubas Trump enne valimisi, et lõpetab Ukraina sõja 24 tunni jooksul pärast ametisse vannutamist, kuid reaalsuses kestab sõjategevus siiani edasi. Nüüdseks on Trump juba hoiatanud, et USA võib täielikult loobuda rahuläbirääkimiste vahendamise katsest, kuna seni pole loodetud edu saavutatud.
Kuidas mõjutavad need muutused Ameerika tulevikku? Kas Trump suudab viia ellu oma lubadused või viib tema poliitika USA veelgi suurematesse raskustesse? Kuidas see kõik mõjutab elu Euroopas ja ka Eestis? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsimegi järgnevas saates vastuseid koos Elvis Braueri, Mike Calamuse ja Gunnbrit Lillega.
Tänutäheks kõikidele Vanglaplaneedi Vastupanuliikumise liikmetele, kelle abiga saade valmis, on see esialgu nähtav vaid neile. Kui soovite samuti Vanglaplaneedi portaali tegemistele kaasa aidata ja seda saadet enne teisi näha, siis Vastupanuliikumisega saate liituda SIIN.
