Peeter Proos | Vanglaplaneet
Tai Kuninglik Politsei tutvustas sel nädalal esmakordselt avalikkusele uut „robotpolitseinikku“, mille eesmärk on tehisintellekti toel kuritegevuse ennetamine ja avastamine. Masin kannab nime kolonelleitnant Nakhonpathom Plod Phai, mis tähendab „Nakhonpathom on turvaline“, ning seda esitleti pidulikult Songkrani festivali ajal Nakhon Pathomi provintsis.
Tegemist on humanoidse robotiga, kelle „silmadeks“ on 360-kraadised kaamerad. Robocop suudab reaalajas jälgida oma ümbrust ning lisaks ka tuvastada erinevaid ohtlikke esemeid, näiteks nuge ja nuiasid. Uuendusest anti teada Tai politsei ametlikul Facebooki lehel ning uudist kajastas ka väljaanne The Sun.
Kuigi tegu on esmapilgul vaid ühe riigi tehnoloogilise katsetusega, on robotite kaasamine politseitöösse laiemalt juba käimas. Näiteks Hiinas patrullivad tänavatel EngineAI poolt loodud humanoidrobotid PM01, mis kannavad politseivorme, suhtlevad möödakäijatega, lehvitavad, suruvad kätt ja reageerivad häälkäsklustele. Kohalikud meediakanalid kajastavad roboteid kui osa tavapärasest linnapildist, mis mõnele huvi pakub ja samas teisi rahutuks teeb.
Hiina robotiprogrammi raames lasti eelmisel aastal käiku ka veerev autonoomne robot RT-G, mida kirjeldatakse kui tehnoloogilist läbimurret. Neid iseliikuvaid kerakujulisi masinaid on juba nähtud liikumas mitmes Hiina linnas, luues visiooni tulevikust, kus robotid patrullivad rahva seas.
Areng pole piirdunud ainult Aasiaga. Tesla tegevjuht Elon Musk avaldas hiljuti, et ettevõte kavatseb 2025. aastal hakata tootma oma humanoidrobotit Optimus. Esialgu loodetakse toota umbes 5000 robotit, kuid koostisosade olemasolu korral oleks võimalik ehitada kuni 12 000 masinat. Musk lisas, et isegi 5000 robotit moodustaks „rooma leegioni“ ning naljatas, et sellise robotite armee loomine võib tunduda veidi hirmutav, kuid see on „lahe mõõtühik“. Tema hinnangul võib järgmisel aastal Optimuse robotite hulk ulatuda juba 50 000-ni – ehk kümne „leegionini“.
Küsimus ei ole enam selles, kas masinad hakkavad inimesi jälgima, vaid kas me oleme valmis loovutama veel rohkem oma vabadust turvalisuse illusiooni nimel. Kui robotid, mis suudavad jälgida, analüüsida ja reageerida ilma igasuguse inimliku empaatiata, muutuvad tavapäraseks politseitöö osaks, siis kui kaugel on hetk, mil inimest enam süsteemis vaja polegi?