Ken Macon | Reclaim The Net
2025. aastal sisestati üle 200 000 Venemaal elava välisriigi kodaniku näo- ja hääleandmed valitsuse ühtsesse biomeetrilisse süsteemi (UBS). See on eeltingimus mobiiltelefoni SIM-kaardi ostmiseks või uuendamiseks. Biomeetriliste tehnoloogiate keskuse andmetel tähistab see registreerimiste järsk kasv märkimisväärset tõusu võrreldes eelneva aastaga ning toob esile riikliku järelevalve rolli laienemise igapäevases ligipääsus olulistele teenustele.
Aasta alguses kehtestatud määruse kohaselt peavad kõik Venemaal elavad välisriikide kodanikud enne SIM-kaardi saamist isiklikult ilmuma määratud teeninduskeskustesse, et anda biomeetrilised andmed. UBS-i andmebaas, kuhu salvestatakse nii näo- kui ka hääleproovid, on keskseks vahendiks isikusamasuse kontrollimisel mitmesugustes avalikes ja erateenustes, alates pangandusest kuni digitaalse halduseni.
Ametivõimud plaanivad koondada mitmed seni eraldiseisvad toimingud ühtseks protsessiks. Izvestija andmetel saavad inimesed peagi valitsuse teeninduskeskuses ühe külastuse käigus anda oma biomeetrilised andmed, luua Gosuslugi kasutajakonto ning taotleda pensionikindlustuse numbri (SNILS).
Gosuslugi on Venemaa keskne digitaalne platvorm, mis ühendab kodanikke, ettevõtteid ja riigiasutusi. See on peamine kanal, mille kaudu inimesed saavad veebis ligi erinevatele valitsusteenustele.
Lisaks välismaalaste andmete kogumise laiendamisele on Venemaa valitsus suunanud tähelepanu ka erasektorile. Järgmise kahe aasta jooksul on kavas integreerida ühtne biomeetriline süsteem (UBS) paljude ettevõtete teenustesse ja tööprotsessidesse.
„Olge valmis, et paari aasta pärast on UBS integreeritud igasse ettevõttesse,“ ütles digitaalarengu minister Maksut Šadajev veebruaris toimunud kohtumisel ärijuhtidega, kus arutati uusi pettusevastaseid meetmeid ning biomeetriliste andmete kasutuse laiendamist.
Kohtumisel osalesid suuremate veebiplatvormide esindajad, sealhulgas Ozon, Wildberries, Avito, Yandex, Lamoda, MegaMarket, Cian ja HeadHunter. Ettevõtted avaldasid siiski vastuseisu, nimetades plaani tarbetuks rahaliseks koormaks, millel on vähe praktilist rakendust. Minister Šadajev vastas, et süsteemiga liitumine ei ole kohustuslik.
Vaatamata ministri kinnitusele edeneb infrastruktuuri rajamine kiiresti. Juba 16 ettevõtet on saanud loa tegutseda äriliste biomeetriliste süsteemidena (CBS) ning ligikaudu 200 organisatsiooni on väidetavalt seotud riikliku biomeetrilise raamistikuga. Ühtsesse biomeetrilisse süsteemi (UBS) on seni registreerunud ligi 3 miljonit inimest.
Sberbanki teatel asub enamik Smile to Pay teenuse kasutajatest suurtes linnakeskustes, nagu Moskva ja Peterburi. Üle poole kasutajaskonnast moodustavad 25–44-aastased, kellele järgnevad 45–64-aastased. „2025. aasta esimese kvartali tehingute arv on juba ületanud kogu 2024. aasta taseme,“ ütles Sberbanki vanemasepresident ja tehingupanganduse juht Dmitri Malyhh.