Peeter Proos | Vanglaplaneet
USA järgmise presidendi Donald Trumpi meeskond avaldas kolmapäeval Wall Street Journali andmetel esialgse plaani Ukraina sõja lõpetamiseks. Tegemist on Trumpi poliitikanõunike ettepanekuga, mitte presidendi isikliku kava või otsusega. Trumpil on võimalus seda plaani muuta või asendada.
Kava kohaselt külmutataks Ukrainas lahingutegevus, jätkates samal ajal riigi relvastamist. Samuti välistaks plaan Ukraina liitumise NATO-ga vähemalt 20 aastaks. See lähenemine on otseses vastuolus Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi „võiduplaaniga”, mille kohaselt peaks sõjategevus Venemaa vastu jätkuma ja NATO-ga liitumine toimuma nii pea kui võimalik.
Wall Street Journal kirjutas kolmapäeval, et „presidendivalimiste võitja välispoliitikanõunikud on pakkunud välja mitmeid võimalikke lahendusi rindejoone külmutamiseks”.
Mõned kava detailid hõlmavad 1300-kilomeetrise demilitariseeritud tsooni loomist, mis meenutaks Põhja- ja Lõuna-Korea vahelist piiriala. Samuti on plaanis luua rahuvalvejõud, kuid need ei koosneks USA vägedest ega saaks rahastust USA vahenditest. NATO, mis on USA-st tugevalt rahastatud organisatsioon, selle plaaniga ei liituks.
Sputnik teatas neljapäeval: „Ajalehe andmetel hõlmab kava ka 1300-kilomeetrise demilitariseeritud tsooni loomist, kuid pole selge, kes hakkaks ala kontrollima. ‘Rahuvalvejõud’ ei koosneks USA vägedest ega saaks rahastust USA vahenditest, näiteks ÜRO kaudu. WSJ sõnul on üks Trumpi nõunik väljendanud seisukohta, et Euroopa riigid peaksid võtma vastutuse rahu tagamise eest Ukrainas.”
Trumpi nõunikud on väljendanud, et Euroopa riigid, kelle lähedal konflikt toimub, peaksid olema vastutavad rahu säilitamise eest. „Võime pakkuda väljaõpet ja muud toetust, kuid lahingutegevuse ohjad jäägu eurooplaste kanda,” ütles üks Trumpi meeskonna liige neljapäeval Sputnikule. „Me ei saada Ameerika sõdureid Ukrainasse rahu tagama ega rahasta seda. See ülesanne peaks jääma näiteks poolakatele, sakslastele, brittidele ja prantslastele.”
Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles kolmapäeval, et Venemaa on valmis alustama läbirääkimisi järgmise USA presidendi Donald Trumpiga, kommenteerides Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Ungari peaministri Viktor Orbáni hiljutist kohtumist.
Peskovi sõnul on USA ja Venemaa suhted praegu ajalooliselt madalaimal tasemel. „Suhete edasine kulg sõltub järgmisest USA juhtkonnast,” märkis Peskov. „On peaaegu võimatu, et need saaksid veelgi halveneda. Siiski räägime riigist, mis on kasutanud Ukrainat meie vastu relvana.”
Peskov tõdes, et kuigi praegune USA valitsus on Venemaa suhtes vaenulik ja kasutab Ukrainat nn proxy-riigina Venemaa vastu, on Putin väljendanud soovi jätkata „konstruktiivset” dialoogi. „President Putin on korduvalt öelnud, et on valmis õiglaseks ja võrdsusel põhinevaks dialoogiks, mis arvestab mõlema poole huve,” sõnas Peskov Reutersi andmetel. Ta lisas, et jaanuaris võiks uue USA administratsiooni tööle asumine selgust tuua.
Peskovi sõnul jälgib Venemaa tähelepanelikult Trumpi avaldusi Venemaa ja USA suhete kohta ning Trump on oma kampaania ajal rõhutanud rahu ja sõdade lõpetamise olulisust, kuigi on teinud ka Venemaa suhtes karmisõnalisi avaldusi.