Peeter Proos | Vanglaplaneet
USA kõrgtehnoloogiliste kaitseprojektide agentuur (DARPA) rahastab teadusuuringuid, mille eesmärk on muuta sõjaväe plastijäätmed mitmesugusteks kasulikeks toodeteks, sealhulgas sõjaväelastele mõeldud toiduks.
Ars Technica andmetel kuulutas DARPA 2019. aastal välja projektikonkursi, et tegeleda suurte koguste plastijäätmetega, mida sõjaväeüksused välismissioonidel toodavad.
Agentuuri eesmärk on luua süsteem, mis suudaks muuta pakendid, veepudelid ja muud plastijäätmed ümbertöödeldud toodeteks, näiteks kütuseks ja toidupakkideks. Süsteem peaks olema piisavalt kompaktne, et see mahuks sõjaväe maasturisse, tarbima vähe energiat ja kasutama plasti lagundavaid mikroobe.
Michigan Tehnikaülikooli mikrobioloogi Stephen Techtmanni sõnul ei ole DARPA eesmärk toita sõdureid plastist valmistatud toodetega, vaid hoopis mikroobidega, mis seda plastikut lagundavad ja ümber töötlevad. Techtmann ja tema meeskond usuvad, et tehnoloogia on varsti saadaval ning nad viivad hetkel läbi toksilisuse teste, et veenduda, et plastikut söövad mikroobid on inimestele ohutud.
Michigan Techis arendatav süsteem kasutab väikest purustajat, et vähendada plastjäätmete suurust enne nende põletamist ja keemilist töötlemist. See protsess võimaldab spetsiaalsetel bakteritel plastikut seedida. Michigan Techi väitel avastati need bakterid kompostihunnikutes ja väidetavalt on mitmed looduses leiduvad bakterid võimelised juba plastikut lagundama.
Peale seda kui bakterid on plastikust materjalid ära kasutanud, kuivatatakse neid seni kuni nad muutuvad pulbriks, mis lõhnab natuke nagu toidupärm ja mis sisaldab tasakaalustatud koguses valke, süsivesikuid ja rasvu.
Üllataval kombel on Techtmanni sõnul üks probleem, millest tuleb üle saada, sõjaväelaste hulgas leviv „vastikustunne“ sellise „toidu“ vastu. Kuid Techtmann on veendunud, et missioonidel ja katastroofipiirkondades viibiv personal ei muretseks nii palju, kui neil tuleb valida mikroobide söömise ja nälgimise vahel.
„Ma arvan, et see iiveldustunne kaob, kui mõistetakse, et see toit hoiab mind veel päeva või paar elus,“ märkis Techtmann.
Mitmed ettevõtted üle maailma tegelevad söödavate mikroobide tootmisega, sealhulgas Soome ettevõte nimega Solar Foods, mille loodud pulber on juba Singapuris müügiloa saanud. Praegu taotleb ettevõte oma tootele luba ka ELis ja Ühendkuningriigis.