Jaapani teadlaste sõnul on nad loonud munarakud, kasutades kahe isase hiire rakke, mis on nende sõnul suur teaduslik läbimurre ja võib viia selleni, et kaks bioloogilist meest suudavad paljuneda.
The Guardiani artiklis kirjutatakse:
Varem on teadlased erinevate keeruliste protsesside, sealhulgas geenitehnoloogia abil loonud hiired, kellel tehniliselt on kaks bioloogilist isa. See on aga esimene kord, kui isasloomade rakkudest on suudetud kasvatada elujõulisi munarakke ja see on märkimisväärne edasiminek. [Kyushu ülikooli meditsiiniteaduste professori Katsuhiko Hayashi töörühm püüab nüüd seda saavutust korrata ka inimrakkudega, kuigi laboris kasvatatud munarakkude kliinilisel eesmärgil kasutamisel on märkimisväärseid takistusi, sealhulgas nende ohutuse tagamine.
The Guardian jätkab, selgitades protsessi, kuidas teadlased isasrakkudest munarakke luua suutsid:
Uuring tugines keeruliste sammude järjestusele, et muuta naha rakk, mis kannab meessoost XY kromosoomikombinatsiooni, munarakkudeks, millel on naissoost XX vorm.
Meeste naharakud programmeeriti ümber tüvirakkude sarnaseks, et luua nn indutseeritud pluripotentsed tüvirakud (iPS rakud). Seejärel kustutati nende rakkude Y-kromosoom ja asendati see teisest rakust “laenatud” X-kromosoomiga, et toota iPS-rakke, millel on kaks identset X-kromosoomi.
“Selle protsessi kõige suurem trikk on X-kromosoomi dubleerimine,” ütles Hayashi. “Me püüdsime luua süsteemi X-kromosoomi dubleerimiseks.”
Lõpuks kasvatati rakke munasarja organoidis, kasvatussüsteemis, mis on loodud jäljendama tingimusi hiire munasarjas. Kui munarakud viljastati tavalise spermaga, said teadlased umbes 600 embrüot ja need siirdati hiirtesse, mille tulemusena sündis seitse hiirepoega. Tulemus oli umbes 1% ja see on väiksem kui tavapäraste emasloomade munarakkude puhul, kus umbes 5% embrüotest sünnib elusalt.
Varasem eksperiment, kus teadlased üritasid luua kahe isase hiire DNA-st valmistatud hiirte embrüoid, andis tulemuseks vähem kui kaks päeva elanud järglased.
Hoolimata varasematest tagasilöökidest on Hayashi jätkuvalt veendunud, et peagi võib inimestel olla kaks isa.
“Puhtalt tehnoloogiliselt on see [inimestel] võimalik isegi juba 10 aasta pärast,” väitis Hayashi The Guardile, lisades, et tema arvates võiks seda tehnoloogiat tulevikus kasutada selleks, et kaks meest võiksid omavahel lapsi saada.
“Kuid tegemist pole ainult teadusliku, vaid ka ühiskondliku küsimusega, lisas Hayashi The Guardianile.
Teadlaste esialgne motivatsioon selliste uuringute läbiviimiseks oli väidetavalt viljakusprobleemidega naiste abistamine, kuid nüüd näib, et on keskendutud hoopis ebaloomuliku paljunemise edendamisele ja propageerimisele.
Jaapani teadlaste “põnevat” tööd kommenteerides ütles Harvardi Meditsiinikooli teadlane prof George Daley The Guardianile, et inimese reproduktsioonitsüklit ei ole tegelikult nii kerge hallata.
“Me ei mõista ikka veel piisavalt inimese gametogeneesi (sugurakkude areng) bioloogilist unikaalsust, et Hayashi hiirte peal tehtud provokatiivset katsetust korrata,” ütles Daley.
UCLA Broad Stem Cell Research Center’i professor Amander Clark kommenteeris, et meeskonna tulemus oli “tohutu hüpe” teaduses, kuid et isegi laboris kasvatatud munarakkude loomisel naissoost rakkudest on veel takistusi, sest teadlased ei ole veel embrüo arengu meioosi sammu omandanud.
“Me oleme praegu ummikseisus,” märkis Clark. “Järgmised sammud on tehniline väljakutse. Aga selle ületamine võib võtta 10 kuni 20 aastat.”
Teadlaskond ei näi muretsevat selle üle, et nad kihutavad Aldous Huxley raamatus “Hea uus maailm” kujutatud õudusunenäolise tuleviku suunas, vaatamata düstoopilise romaani ettenägelikele hoiatustele kunstliku ühiskonna loomisega kaasnevate moraalsete ja eetiliste ohtude kohta.
Iroonilisel kombel avaldati Guardiani artikkel, milles öeldakse, et naised võidakse peagi reproduktiivsest protsessist välja jätta, rahvusvahelisel naistepäeval.