Peeter Proos | Vanglaplaneet
Hiina Zhejiangi ülikooli töörühm avaldas video kümnest väikesest “Hiina superdroonist”, mis suudavad tihedas metsas või võsavahel kiirelt edasi liikuda.
The Suni andmetel liiguvad droonid algoritmi alusel, mis võimaldab ümbrust reaalajas kaardistada. Droonide sisemine tarkvara uueneb iga paari sajandiksekundi tagant, mis aitab neil vältida kokkupõrget teiste objektidega.
Artiklis märgitakse, et kuna droonid ei kasuta GPS-i, siis on neid võimalik kasutada ka kehva satelliidi levialaga piirkondades.
Samuti avaldas Zhejiangi ülikooli meeskond video sellest, kuidas droonid metsas inimest jälitavad. Kui droonidele anti käsk inimest jälitada, suutsid need talle järgneda ka siis, kui mees end varjas.
„Nende drooniparvede navigatsiooni- ja koordinatsioonivõime on hämmastanud ja inspireerinud arvukalt teadlasi. See on sammuke tulevikule lähemale,” kommenteerisid teadlased ajakirjas Science Robotics. Dr Jonathan Aitken Sheffieldi ülikoolist nimetas seda “suurepäraseks saavutuseks”.
Ta lisas et: „Hajutatud robotite kasutamine ala kaardistamiseks on näide suurepärasest inseneritööst. Selle sidumine perfektse navigeerimise ja takistuste vältimisega ning teiste parve liikmetega arvestamisega on suurepärane saavutus.”
Pentagoni endine vanemametnik ja droonisõja ekspert Paul Scharre märkis, et hiinlaste drooniprogrammid arenevad kiiresti.
“Hiinlaste videost ei selgu, kas droonid suhtlevad omavahel ja koordineerivad üksteist,” ütles ta. “Need võivad olla ka eraldi droonid, nagu rakettide väljatulistamine mitmelasulisest raketisüsteemist. Kuid see test näitab, et Hiina arendab parvdroonisüsteeme ja need võivad mõne aasta pärast tööle hakata.”