Health Canada: ühekordsed näomaskid sisaldavad toksilist, asbestilaadset kopse hävitavat ainet

CBC News

Health Canada on välja andnud hoiatuse ühekordselt kasutatavate näomaskide kohta, mis sisaldavad asbestilaadset ainet, mida seostatakse kopsutoksilisusega.

Hiinas valmistatud SNN200642 maskid, mida müüb ja levitab Quebeci ettevõte Métallifer, olid osa Kanada koolide taasavamise kavast. Õpilastele öeldi, et nad peavad neid Wuhani koroonaviiruse (Covid-19) leviku vältimiseks klassiruumis kandma.

Health Canada avastas aga esialgse riskianalüüsi käigus, et maskid sisaldavad mikroskoopilisi grafeeni osakesi, mis sisse hingamisel võivad põhjustada tõsiseid kopsukahjustusi.

“Grafeen on tugev, väga õhuke tootmises kasutatav materjal, mis võib sissehingamisel olla kopsudele kahjulik ja põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme,” teatas CBC News.

Juba mõnda aega on mõned lasteaiaõpetajad väljendanud maskide osas kahtlusi, sest see tekitas lastes tunde, nagu neelaksid nad maske kandes alla kassikarvu. Nüüd teame, et kassikarvade asemel hingasid lapsed terve pika päeva jooksul sisse asbestile võrdväärset ainet.

„Kui teil on laos seda tüüpi maske, palume teil lõpetada nende levitamine ja hoida neid praegu kindlas kohas,“ kirjutas provintsi valitsus Kanada haridus-, perekonna- ja kõrgharidusministeeriumidele saadetud direktiivis.

Nagu selgub, ei oldud kõikjal Kanada koolides kasutatavate SNN200642 maskide ohutust ega tõhusust kunagi testitud. Quebeci laboritarvikute ostujuht Patrick Baillargeon ütleb, et seetõttu poleks maske kunagi tohtinud kasutada.

Grafeeni osakeste sissehingamisega seotud ohud on vastuvõetamatud, lisas ta, ja kanadalased (ning ka kõik teised) peaksid nende maskide kasutamise viivitamatult lõpetama.

“Seetõttu palume kõigil oma klientidel kontrollida, kas nende valduses neid maske on,” kirjutas Baillargeon teavituses, avaldades lisaks ka selle, et siniste ja hallide näomaskide hankimise ja levitamise ajal ei olnud need vastavuses valitsuse määrustega.

Koolid ja muud asutused võtsid maskid kasutusele Hiina viirust ümbritsevate hirmude tõttu, kuid see kiirustatud ja tagurlik reaktsioon põhjustab nüüd kopsukahjustuste näol teisi probleeme.

„Praegu kontrollime, kas mõni neist konkreetsetest maskidest on jäänud meie koolidesse ja keskustesse,“ seisab Lester B. Pearsoni kooli juhatuse kirjas kõigile maskidega kokku puutunud laste vanematele.

„Kõik kasutamata maskid tagastatakse meie hoidlasse, kuni ootame valitsusest edasisi direktiive.“

Veel detsembris levitas Quebeci valitsus neid mürgiseid maske rohkem kui 15 000-le lasteaiale kogu provintsis. Üksi maskidest ei vastanud ohutusstandarditele ja hiljem kästi neid mitte enam kasutada.

Sarnaselt võeti kasutuselt ka teine ühekordselt kasutatav mask, tuntud kui MC9501, mis tunnistati samuti ohtlikuks. Sellest sarjast jagati välja koguni 31,1 miljonit mürgist maski, enne kui valitsus mõistis, et need kasutamiseks ei sobi.

„Kas kõike seda ei peaks testima ENNE, kui see isegi tehasest lahkub?“, küsis üks CBC uudiste kommentaator, väljendades nördimust, et valitsus lähenes Wuhani gripi leevendamisele meetodil „enne tee, pärast mõtle“.

Teised nõudsid, et selle fiasko tõttu hakkaksid kellegi pead lendama, ning et kogu maskikandmine koheselt lõpetataks, sest need katted on nii kasutud kui ka kahjulikud, ükskõik milliseid materjale nende tootmiseks ka kasutatud on.

„Lapse sundimine mürgist maski kandma on lapse väärkohtlemine“, kirjutas üks. „Ma loodan, et sellele järgnevad kohtuprotsessid.“

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments