Peeter Proos | Vanglaplaneet
Varjatud Bilderbergi grupi, organisatsiooni, mis kontrollib ka Davosi liikmeid ja suunab kogu globaalse eliidi tegevuskava, 2022. aastakohtumine toimus 2. – 5. juunini Washingtonis.
Tavaliselt koguneb Bilderbergi grupp iga paari aasta tagant Washingtoni lähedal Virginias Chantillys, kuid sellel aastal püüdis grupp oma kohtumispaika eriti salajas hoida.
Bilderbergi grupi ametliku pressiteate kohaselt oli peateemaks Venemaa ja Hiina geopoliitilise telje läänest eemaldumine, kuid vähemalt sama huvitav on kohtumisel arutatud võimaliku ülemaailmse finantskriisi teema ja eriti küsimus, kuidas sellises olukorras tagada “valitsuse järjepidevus”.
Selle aasta peamised aruteluteemad olid:
- 1. Geopoliitilised ümberkorraldused
- 2. NATO väljakutsed
- 3. Hiina
- 4. Indo-Vaikse ookeani ümberkorraldus
- 5. Hiina-USA tehnikavõistlus
- 6. Venemaa
- 7. Valitsuse järjepidevus ja majandus
- 8. Ülemaailmse finantssüsteemi häired
- 9. Desinformatsioon
- 10. Energiajulgeolek ja -säästlikkus
- 11. Pandeemiajärgne tervis
- 12. Demokraatlike ühiskondade killustatus
- 13. Kaubandus ja deglobaliseerumine
- 14. Ukraina
“1954. aastal asutatud Bilderbergi kohtumine on iga-aastane konverents, mille eesmärk on edendada dialoogi Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel,” öeldakse grupi pressiteates. „Igal aastal kutsutakse kohtumisele 120-140 poliitilist juhti ja eksperdid tööstusest, rahandusest, akadeemilistest ringkondadest ja meediast.“
“Umbes kaks kolmandikku osalejatest on pärit Euroopast ja ülejäänud Põhja-Ameerikast, umbes veerand poliitikast ja valitsusest ning ülejäänud muudest valdkondadest.”
Bilderbergi grupp avaldas ka osalejate nimekirja, kelle hulgas on näiteks Pfizeri tegevjuht Albert Bourla, endine Google’i tegevjuht Eric Schmidt ja CIA direktor William J. Burns.
Eestlaseid selle aastasel kohtumisel, vähemalt ametliku nimekirja järgi, ei osalenud. Küll aga oli kohal meie põhjanaabrite peaminister Sanna Marin ja Soome suurima ajalehe Helsingin Sanomate peatoimetaja Kaius Niemi.
Peaministri rolli täitnud Jüri Ratas osales 2018 ja 2019 aasta Bilderbergi kohtumistel.
Nimekirja kohaselt oli kohtumisele kutsutud ka suur hulk esindajaid globaalsest pangandus- ja finantssektorist.
Kohal oli ka endine riigisekretär Henry Kissinger, kes tekitas oma hiljutise avaldusega suurt poleemikat, soovitades Ukrainal Venemaaga sõja lõpetamiseks, osa oma riigi territooriumist loovutada.
Sellegipoolest on tähelepanuväärne, et Ukraina on märgitud kohtumise kõige viimaseks aruteluteemaks ning üldisele geopoliitilisele ümberkujunemisele ja sellest tulenevatele majanduslikele tagajärgedele, omistatakse palju suuremat tähtsust.
Pressiteates lisatakse, et „Bilderbergi kohtumine on foorum oluliste küsimuste mitteametlikuks arutamiseks“. „Koosolekud toimuvad Chatham House’i reegli alusel, mis sätestab, et osalejad võivad saadud teavet vabalt kasutada, kuid kõneleja(te) ega ühegi teise osaleja identiteeti ega kuuluvust ei tohi paljastada.”